Rozhledna Boiika

B721 – rozhledna Boiika u Nasavrk

GPS souřadnice: 49°50’47.001″N, 15°47’2.000″E

Lokalizace:

Železné hory, Nasavrky, okr. Chrudim

Jak se tam dostanete:

Po silnici č. 37 do Nasavrk, odbočit na Hodonín a České Lhotice. Příp. po modré turistické značce z Nasavrk do Českých Lhotic.

Popis místa:

Rozhledna Boiika nese název podle keltského kmene Bójů. Nachází se pod vrchem Planina nedaleko města Nasavrky. Je volně přístupná po celý rok, má výšku14,5 m a nabízí panoramatický výhled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník, Jeseníky. Přímo u rozhledny je malé parkoviště. Rozhledna Boiika je součástí tzv. Keltské stezky Železnými horami.

Keltská historie:

Nedaleko rozhledny se v obci Hradiště nachází jediné východočeské oppidum. Rozlohou sice menší, ale zato unikátní svým umístěním, neb leží na půl cesty mezi oppidem na Závisti a Starým Hradiskem, takže mohlo fungovat jako stanice pro putující karavany. Více o keltské historii zdejšího kraje lze nalézt na www.boii.cz.

Čert:

Jan Lugar Novák
www.boii.cz

One Comment on “Rozhledna Boiika”

  1. Haloo haloo, proč je čertů málo. A tak křičím jako hrom, ať je čertů milión! Zapojte se s kelty z Nasavrk do Keltského telegrafu. Můžete to spojit s “víkendovkou” na našem Skanzenu, více informací najdete na webu Boii. Pro čerty je možné domluvit i speciální prohlídku keltské expozice v Nasavrckém zámku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *