Keltský telegraf 2016 –  čerstvé zážitky z kopců !

98 Comments on “První dojmy 2016”

 1. Na Malém Chlumu – stanoviště I8 – jsme se sešli letos již po čtvrté. Přišlo víc jak 90 „vítačů“ jara. Jako signální světlo jsme použili el. výbojku 500W. Na obzoru byl silný opar, přesto doufáme, že naše světlo bylo dobře vidět z okolních stanovišť:
  – I 7 Podvrší Veselice
  – I 9 Burianova Rozhledna u Rudky a
  – I 10 Rozhledna Kozárov.
  Podařilo se nám rozšířit program. K vystoupení „vědmy“ jsme přidali i pěvecké vystoupení. Na závěr přednesl jeden z účastníků svou báseň na oslavu keltského telegrafu. I počasí bylo příznivé, protože nám fandil i sv. Josef.
  Jiří Havíř, Čert na Malém Chlumu

 2. oppidum Stradonice zve opět všechny čerty KT , kteří mají zájem se sejít a prodiskutovat své zážitky z telegrafu na zámek Nižbor 30.04.2016 kde bude probíhat svátek Beltain—oslava jara za účasti mnoha účinkujících,,hudby ,, tance , ,občerstvení a ukázky bitvy a řemesel—- zve bergcelt

 3. oppidum Stradonice předalo signál dalšího ročníku KT ..!!! Letos jsme se zaměřili na příchozí signály z Bacína a Knihova , ale nepovedlo se nám je zahlédnout… (možná to chce pyrotechniku a větším dosahem). S Hudlickou skálou jsme měli přímo výhled a přijali signál přes stanoviště Děd od Ivana naprosto v pořádku— červená světlice s výškou 300 m je super…. Pálíme současně s Krušnou horou a vidíme i předání signálu na Vysoký vrch u Unhoště….. PARÁDA….DĚKUJEME VŠEM A TĚŠÍME SE NA DALŠÍ ROČNÍK

 4. Počasí bylo opravdu dokonalé. Viditelnost super, bezvětří. Z předchozích roků vyškoleni, kdy bylo nesnesitelně větrno, jsme ani nepomýšleli na oheň. Pro příště se musíme i na tohle připravit, bylo by to pěkné zpestření.

  Signál jsme viděli již ten úvodní, tedy Javořinu. Další signály byly dosti v zákrytu, tak nemohu přesně určit, který jsme zaregistrovali a který ne. Viděli jsme výrazné červené světlo asi Bánov, ohňostroj nad Brodem, samozřejmě Hradčovice, Napajedla i Buchlov. Dva ohňostroje u Zlína, ale nevíme kde.
  Oproti předchozím rokum jsem neidentifikovali Bojkovice, Brdo nám taky uniklo.

  Malou vysílačku jsem měli s sebou, kdyby byl nějaký čertošum v éteru, ale nějak jsem si nevzpomněl, jak že spustit scanování. Nicméně tohle asi s kelty mnoho společného nemá a o oprostění se od zbytečností už vůbec ne. Tak jsme alespoň tuhle věc využili k domlouvání se mezi rozhlednou a odpalištěm ohňostorje opodál.

  Chvíli před naším časem se k naší čertí famílii přidali nám neznámí čerti, tak nás bylo tuším okolo deseti.

  Díky organizátorům celé akce, díky za hojnou účast v našem okolí, bylo na co koukat. Těšíme se na rok

 5. Opět po roce se nás na Malém Chlumu u Obory sešla (bez pár lidiček) celá stovka!!! Počasí jsme si vyprosili a tak nám svítil měsíc i hvězdy. Byla pohoda i dostatečná viditelnost, Vědma za nás za všechny provedla rituál Probuzení i Obětin, zpívalo se i zazněla poezie. Blikaly čertí rohy, znělo i bubnování. Kdo měl a chtěl, mohl si opéct svůj letošní první buřt. Krásná atmosféra, spříznění s krajinou i lidmi, kteří v tento magický večer přišli. Ať žije Keltský telegraf, již nyní se těšíme na ten příští.

 6. Potvrzujeme signály z
  C23 Říp; C24 Ředhošť; C25 Házmburk; C26 Košťálov; C27 Lipská hora; C28 Milešovka; C29 Kletečná; C30 Radobýl; C34 Sedlo a C35 Ronov; Bohužel předání z Varhošťě jsme neviděli. Odpálen compact gladiátor účast 11 osob; teplota kolem 0°; viditelnost slušná.
  Díky všem čertům na rozhledně i v telegrafu za super akci.

 7. …zajímalo by mě – jestli někdo opravdu byl na Velkém Kosíři – my jsme byli dva kilometry od tama (výhled přímo k rozhledně) a neviděli jsme nic – třeba dělali jenom oheň …….. rozhledna byla určitě zarýglovaná – jak už to tak chodí ( a kol hustý les…) ……… zdraví čert Utrhor.

  1. To by mě taky zajímalo! Ze Sv. Kopečka jsme zahlédli světýlko, ale jestli to bylo “ono”? Tam je asi jediná šance domluvit se s majitelem rozhledny … také zdravím:-) Jitka

   1. … řekl bych, že to byl náš lampión – vypustili jsme čtyři a všechny letěly směr Velký Kosíř … nad Kosířem akorát svítila rozhledna … zdraví Utrhor

 8. Studený vrch u Dobříše. Na ochoz rozhledny jsme vystoupali ve dvou krátce po 19 hodině a po instalaci kompaktu na jednom z pilířů se k nám připojili další dva zájemci o přivítání jara. Společně jsme si tak určili a zkontrolovali výhledy z očekávaných směrů signalizace. Potěšilo nás, že viditelnost po okolí byla tentokrát výborná, neboť oblačnost, která po celý den zastínila slunce se nečekaně rozpustila a nad námi svítil měsíc s hvězdami a výrazným „Velkým vozem“. Matka Země nám s přicházejícím jarem tentokrát ukázala příjemnější tvář a my již netrpělivě očekávali signál z mystického Bacína.
  Je 19.58 a nad Bacínem se ukazuje nádherný gejzír světelného signálu (nejméně 5x za sebou), do toho vidíme ve 20.00 světelné záblesky nad Knihovem, ale to již odpalujeme ve 20.02 náš signál a ve stejný čas sledujeme i signál z Hudlické skály. Bohužel se nám nepodařilo spatřit signál z Pačisky u Sedlčan (D2) a z Křemenáče u Radnice (E1), kteří od nás měli signál přijmout (nemáme ani potvrzeno zda nás viděli oni??) Viděli jsme ale signál ve 20.04 z Dědu u Berouna a následně ve 20.06 ze Stradonic a Krušné hory. Ve stejný čas jsme zřejmě zahlédli i signál z Hodětína u Petrovic a pravděpodobně i několik dalších blíže neurčených signálů.
  Můžeme si tedy navzájem popřát úspěch při předávání světelného signálu a především i symbolickém přivítání jara. Společně pak poděkujme Matce Zemi, že nám to usnadnila.
  Jasný signál všem přeje strážce ze Studeného vrchu.
  Jaroslav Routa

 9. Zdravím všechny čerty a čertice z D6 – Račina, Týn nad Vltavou.
  Bohužel bylo trochu kouřmo, stejně bychom bohužel nikoho neviděli, ale užili jsme si přivítání jara dostatečně….všechny rituály provedeny, účast 11 lidí a jeden pes…

 10. Zdravíme všechny čerty a čertice
  Moc jsme si to u ohně užili. Není nic lepšího než si zabubnovat u ohně pod hvězdami a přitom se potkat s bezva lidičkama…
  Posíláme odkaz na TV reportáž z našeho setkání.

  https://www.youtube.com/watch?v=wKkdOg1E62o

  Za všechny strážce nejvyššího kopce Březnice zdraví Helena

 11. Ahoj z K9 Praděd
  Počasí na Pradědu luxusní, jarních -7°C, viditelnost vcelku dobrá, signál přijat z Krnov-Cvilín J13, a Králický Sněžník K11….asi????

  Původně jsme měli být jen dva čerti, ale během dne se nám ozvali další dva čerti od Bruntálu, kteří se k nám okolo 19 hodiny připojili. Tak velkou účast jsme ani nečekali 😀

  Krásná akce na zasněženém jarním kopci, kterou jsme si protáhli do nedělního odpoledne…

  Těšíme se na další ročník
  Čerti Radek a Eva

 12. Ve Frymburku na Db5 signál přijalo a odeslalo 15 dospělích, 4 děti a 3 pejsci.Moc příjemný večer, děkujeme všem! Zase za rok.

 13. Již potřetí akce splnila očekávání – příjemná procházka, čerstvý vítr na vrcholu kopce, opečené buřtíky (mňam), potvrzené signály z Hořidel a Ronova. Akce zakončená hospůdkou po cestě zpět. Není co dodat 🙂

 14. Stanoviště I2 – Brdo. Večer byl jako vždy kouzelný. Super atmosféra doplněná přicházejícím úplňkem. Oheň založili 4 skalní čerti a pes a před předáváním signálu se z lesa objevili i nově příchozí. Jako každý rok máme dilema,jestli koukat z rozhledny na předávání ostatních signálů a nebo zůstat pod rozhlednou s tím co odpaluje signál. A protože chceme být všichni spolu, tak jsme akorát viděli signál od Buchlova. Jaro jsme pořádně oslavili. Spálili Morenu i staré věci uvnitř nás a požádali o splnění věcí nových. Děkuji moc zúčastněným a i těm, kteří s námi symbolicky ve stejnou dobu zapálili svíčky (i v daleké Kanadě). Těšíme se na další ročník

 15. Zdravíme čerty z Boubína. Dlouhá náročná procházka sněhem, kvůli tůře po Boubínu to děláme. Při západu slunce mráz. Příroda a počasí je stále náš pán. Vrchol byl ve vysílacím čase zahalen hustou mlhou. Nebylo vidět ani na jednu stranu, tak jsme dali cvičně jen jednu červenou světlici. Vařili jsme pod rozhlednou čaj a půl hodiny po vysílání mlha padla dolu, takže by bylo vidět. To nás mrzelo. Byli jsme čtyři dobrodruzi a byl to velký zážitek s matkou zemí. Už myslíme na příští jaro.
  Zdar Boubín kelt.

 16. Už po čtvrté z Hvězdárny v Uherském Brodě, stanoviště A6. Počasí a dohlednost se s postupujícím večerem zlepšovalo, až na rychle k nule klesající teplotu. Ve stanovenou dobu zachyceny signály ze stanovišť A1 až A4. Nepovšimli jsme si jen signálu z A5 a doufáme, že naše signály byly dostatečně jasné i pro další stanoviště A7 a A8 za mírným kopcem. Škoda jen, že letos nebylo obsazeno dobře z více míst viditelné, stanoviště v Blatnici pod Sv. Antonínkem. V Uh. Brodě se zájemci o akci scházeli už před 18 hodinou. Připraveno bylo hledání „pravého“ Keltského čokoládového pokladu pro děti, promítání animovaných filmů o Keltech, pozorování Měsíce a Jupiteru dalekohledem. Od večera hořel i oheň s možností ohřát se a opéct si špekáčky. Celkem se večera zúčastnilo přes 40 čertů a čertic všeho věku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *