Křížový vrch

Křížový vrch u Dlouhé Loučky

GPS souřadnice: 49°51’44.801”N, 17°10’41.127”E

Obec Ruda u Rýmařova byla v minulosti hornickou osadou, ve které se těžila železná ruda. V polovině 18. století se však stala i poutním místem k Panně Marii Sněžné.
U kostela začíná křížová cesta vybudovaná v roce 1760. Jednotlivá zastavení začínají u kostela a pokračují na kopec Křížový vrch (589 m n. m.). Sousoší Ukřižování je na vrcholu a je v životní velikosti. Státní kulturní památka je pozoruhodná 14 zastaveními, reprezentovanými uměleckými plastikami tvaru srdce na dříku, obsahujícími reliéfy pašijových scén zakončené na vrcholu sousoším Malé Kalvárie.
Křížový vrch je místem dalekého rozhledu, tvoří dominantu širokého okolí. Je vidět širou Hanou či Nízký a Hrubý Jeseník.

Křížový vrch tvoří trojúhelník s dalšími významnými poutními místy v okolí – kaplí Svatého Rocha nad Úsovem a křížovou cestou v Mladějovicích.
Z Křížového vrchu je nádherný výhled všude okolo, nic nepřekáží. Ukazují se Jeseníky, stejně jako vrchy Králického Sněžníku a dalších hor směrem na západ, ale i hory směrem východním. A na jihu je výhled do roviny Hané.

One Comment on “Křížový vrch”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *