Kleť

Db – Kleť u Českého Krumlova

GPS souřadnice: 48°51’56,577″N, 14°16’58,989″E

Lokalizace:

Kleť –  nejvyšší vrchol Blanského lesa
Okres Český Krumlov
Jižní Čechy

Jak se tam dostanete:

Z Českých Budějovic směr Český Krumlov, v Plané u Č.Budějovic odbočit vpravo na Křemži, ve Mříči vlevo směr Holubov a z Holubova směr lanová dráha Kleť. Zde zaparkovat a lanovkou nebo po svých nahoru. Dá se i vlakem z Č.Budějovic do Holubova a z nádraží po turistické zelené až na vrchol.

Popis místa:

Masiv Kletě je součástí Chráněné krajinné oblasti Blanský les a patří do Prachatické hornatiny s nejvyšším vrcholem 1084 m.n.m. Masiv Kletě a i celého Blanského lesa je tvořen granulitem, v němž jsou obsaženy čočky pyroxenických granulitů a ultrabazických magmatů, které označujeme jako hadce. Klimatem je Kleť označována jako nejteplejší hora v ČR.
V Kleťském masivu pramení řada drobných toků odtékajících do Křemežského,nebo Chvalšinského potoka,nebo přímo do Vltavy. Původní vegetační pokryv Kletě tvořily bučiny, dnes je to převážně smíšený les s výskytem buku, javoru,jedle a smrku.
Nejstarší archeologické nálezy dokládají existenci člověka ve starší době kamenné. Ojedinělá sídla pochází ze starší doby bronzové a halštatské, ale nejvýznamnější bylo keltské oppidum u Třísova.

Keltská historie:

Vrchol Kletě byl využíván Kelty z blízkého  oppida jako pozorovatelna široko, daleko. Z oppidia je na vrchol přímá viditelnost.

Legenda, pověst, pohádka:

Podle pověsti byl na Kleti před dávnými časy kamenný hrad, obehnaný hradbou velkých balvanů. Sídlil zde vladyka Hrozen se svou jedinou dcerou Krasavou, kteráž byla velice krásná. Pro svou krásu se zalíbila králi pekla Belzebubovi a tak se proměnil ve švarného mládence a začal se o ní ucházet, avšak marně. Jeho přání se nesplnilo a on zlostí přímo zuřil a čekal na chvíli své pomsty. Když jednou všichni obyvatelé hradu vyjeli na lov, rozmetal všechny  kameny a balvany, z nichž byl hrad postaven, na všechny strany a naházel je až do údolí pod kopec. Jeho řádění překazil až mnich,který tudy cestoval a přivázaný kříž u pasu vyzvedl nad hlavu. Toho se Belzebub zalekl a v šíleném spěchu utekl rovnou do pekla.
Od té doby je na svahu Kleti i hluboko pod ní spousta rozházených kamenů a na vrcholu veliké balvany, jako zbytky dávného hradu, který zde podle pověsti kdysi stával.

Čert:

Václav Klimeš
vaclav.klimes(zavináč)tiscali.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *