Právě si prohlížíte Chcete přihlásit nové stanoviště?

Chcete přihlásit nové stanoviště?

Líbí se vám myšlenka Keltského telegrafu? Také byste chtěli být jeho součástí?

Prohlédněte si mapu stanovišť a najděte si vhodné místo. Můžete obsadit některé z plánovaných stanovišť nebo možná víte o nějakém dalším vhodném kopci. Anebo možná prosedíte pár hodin nad mapou při hledání vhodného místa. Než se rozhodnete kopec registrovat zde na webu, rozmyslete si dobře, jestli je vaše rozhodnutí dobré a uskutečnitelné.

Akce Keltský telegraf je akce dobrovolná a organizátoři jsou tu jen pro to, aby připravili časové plány tras. Takže pokud máte nějaké otázky, hledejte nejdříve v článcích zde na webu, nebo si přečtěte komentáře „První dojmy“ z předchozích ročníků.

Pokud se vaše stanoviště  nachází v chráněné krajinné oblasti, tak zvažte svoje rozhodnutí a přečtěte si článek Upozornění pro stanoviště v CHKO .

Když už jste našli, pak si na stránce Mapa Keltského telegrafu přečtěte všechny informace o způsobu značení stanovišť.

Registrace nově vytvořeného stanoviště

Zašlete e-mail na: info@keltskytelegraf.cz. Uveďte kontakt na organizátora: jméno a příjmení, e-mail a zda souhlasíte s jeho zveřejněním a telefon, který je nepovinný a nebude zveřejněn. Dále název místa, nejbližší obec a ideálně i GPS souřadnice.

Příprava stanoviště

Na stanoviště se vydejte za světla a s dostatečným časovým předstihem. Na kopci vyberte správné místo, odkud budete mít dobrý výhled. Rozhlédněte se do krajiny a najděte v ní sousední kopce. Mohla by vám pomoci mapa stanovišť. Vyznačte si v terénu azimuty na sousední kopce, případně na další stanoviště, která by od Vás mohl být viditelná. Použijte kameny, stromy, tyčky apod. Večer vypadá vše úplně jinak než ve dne.
Pozor i na to, že na některých místech může být pozorovací bod jinde než bod vysílací!
Rozhodněte se pro nějakou formu světelného signálu a případně ji vyzkoušejte – vhodné jsou ohňostrojné efekty, výborné jsou tzv. fotbalové pochodně, které intenzivně svítí.
Pokud Vám to čas a počasí dovolí, bylo by vhodné si to vyzkoušet – i se sousedy – abyste viděli, že se vidíte.
Patrně budete na kopcích dělat i ohně a k tomu je třeba suché dříví, takže si ho připravte předem.
Navažte telefonický kontakt se sousedními čerty- ten se Vám bude určitě hodit.
Promyslete rituály, tanečky apod.
Oslovte případné spolupracovníky a rozdělte si s nimi činnost. Organizovat průběh rituálu, sledovat horizont, odpalovat světlici, telefonovat sousedním čertům, pořizovat fotodokumentaci a zajišťovat bezpečnost ostatních účastníků, a to vše dokonce v jeden okamžik, je nad rámec možností jediné osoby. Chce to tým!
Dejte o své akci vědět – e-maily, letáčky, facebookem. Určitě se najdou zájemci, kteří se za vámi na kopec přijdou podívat.

Pokud na stanovišti budete rozdělávat ohně, tak akci ohlaste Hasičskému záchrannému sboru, i místním hasičům.

Příprava sebe sama

Teple se oblečte
Čaj i něco ostřejšího je dobré mít v záloze
Dřevo na ohýnek to chce mít suché
Dobrá svítilna se může hodit a taky dalekohled
Nezapomeňte na zdroj světla – rakety, pumy, lampy apod. a sirky a zapalovače co hoří i ve větru
Fotoaparáty s nabitými baterkami – případně videokamery – FOŤTE, filmujte, jednou to vejde do dějin!
Seřiďte si správný čas na hodinkách nebo na mobilních telefonech.
Nabijte si baterky a vezměte raději dva telefony či vícero hodinek na kopec.
Pro nouzovou signalizaci přenosu mezi kopci můžete využít i telefonní spojení, případně SMS.
A hlavně se modlete za příhodné počasí – bez deště, mraků, sněžení, oparu a mlhy – abychom na sebe viděli.

Rituál na kopci

To necháme naprosto na vás.

Bezpečnost

Dejte na sebe a ostatní pozor!
Zejména při manipulaci s ohněstrůjnými výrobky:
hmoždíře(výmětné trubky) na pumy dobře založte kamením, aby nezměnily směr odpalu – mějte je raději 2-3. Pumy do nich zasuňte správným směrem – natrénujte si to za světla, nebo to za světla naplňte. Pokud by se stalo, že některá puma nebude fungovat – počkejte 5-10 minut, než s hmoždířem budete manipulovat, nikdy jej neotáčejte proti někomu nebo se do něj nedívejte shora – může dojít ke zpožděnému odpalu. Rakety, které mají dřevěné stabilizační tyčky, odpalujte z nějakých trubek nebo držáků – láhve nemusí stačit – to aby nezměnily směr a letěly nahoru.

Zpráva ze stanoviště

Po skončení akce z tepla svého domova, pošlete e-mailem informaci o tom, kolik čertů tam asi bylo, co jste viděli, co jste dělali (pouze publikovatelné věci), veselé momenty apod. a taky pár fotek.

Dovolíme si připomenout, že celá akce má především hlubší rozměr, a že Vám moc přejeme, abyste si prožili tu pouť na kopec, večerní pobyt tam, kontakt se Zemí i Vesmírem i přírodou samotnou. A čím více budou řádit živly, tím silnější prožitek se může dostavit. Jde o hlavně o nás a o to, co je v nás.

Pomni poutníče, že i Země se těší z doteku tvých bosých nohou.