Zrušení KT 2020

Stanovisko vrchního čerta ke zrušení Keltského telegrafu 2020

Vážení přátelé Keltského telegrafu, čerti a čertice!

I do naší letité akce zasáhl aktuální postrach zvaný koronavirus.

Sleduji, jak se situace vyvíjí a postupně jsem připravoval náhradní scénáře organizace Keltského telegrafu a také jeho smysluplné zacílení tak, aby naše společně vyvinutá energie i světlo, které z kopců vysíláme do krajiny k druhým lidem, mělo zvláště letos ten správný směr i sílu.

Ještě ve středu jsem chtěl navrhnout, aby tam, kde se dá s ohledem na minulou zkušenost očekávat překročení oné kritické hranice v počtu účastníků 100, se letošní akce zrušily a všem ostatním, abychom naše společné úsilí zaměřili na výzvu, kterou nám ten drobný vnitrobuněčný cizopasník vyslal. A také jsem si říkal, že tentokrát bude užitečnější zrušit všechny trasy a tím i telegrafování z kopce na kopec. Jednoduše, že ti, co se zapojí, vyšlou všichni najednou v 19.30 hodin stejné přání, myšlenku, informaci lidem na další kopec, do celé naší krajiny, celé Evropy i světa. Že to bude pokorná prosba k Matce Zemi, za odpuštění našeho chování k ní i symbolické světlo naděje. Deset let se v jeho vysílání možná právě na tento moment úspěšně trénujeme.

Ještě jinak: Dosud byl onen magický večer na kopcích pro nás většinou příjemnou zábavou. Teď je na čase pomáhat. Možná to zní příliš pateticky. Vůbec nejde o to hrát si na spasitele světa. Spíše se pokusit přiložit ruku k dílu.

Když jsem se snažil pochopit, co za koronavirem je, došlo mi, že všechna ta na první pohled drastická opatření pro lidi znamenají velká omezení pohybu, aktivit, zábavy a tak. A také jsem si položil několik otázek. Například:

Nezvykli jsme si, my lidé tohoto světa, v posledních letech na extra pohodlný život, na bezmezné možnosti cestování, elektronické komunikace, dosažitelnosti všelijakých, často zcela zbytečných věcí? Že si můžeme dovolit cokoliv, jednoduše, že každý z nás má velkou moc? Mnohdy k tomu pocitu stačí vlastnictví „chytrého telefonu“. Moc, jak známo se dá využít ku prospěchu a zneužít ke zlu.

Co když je koronavirus upozornění, varování? Pobídkou ke změně chování k Zemi, přírodě, jiným tvorům i k druhým lidem a také k sobě samým? Ale ponaučíme se dostatečně?

Slibují nám lék, za pár týdnů či měsíců. Spoléháme na to, že nás jistě vyléčí. Ano logické, racionální řešení to asi bude. Posílí to náš pocit neomezených vládců, kteří si mohou pyšně dělat, co chtějí, anebo po všem, co teď prožijeme, budeme dostatečně pokorní a odvážní něco skutečně změnit? Aspoň se  pokusit?

Minulý týden jsem v televizi viděl rodiny lyžující v Itálii. Jejich „mluvčí“ si pochvalovali volné sjezdovky a vleky a jaká je to díky tomu skvěle zábavná dovolená. Jiní zájezdy zrušili i s vědomím, že jim nikdo nevrátí uhrazené peníze. Převládl u nich pocit odpovědnosti za své blízké a druhé lidi. Co z toho bylo správné a co ne?

Teď k věci. S respektem k posledním opatřením vlády jsme se rozhodli zrušit letošní Keltský telegraf v podobě, jak jste jej dosud znali. Na většině míst bývala účast větší než aktuální povolená třicítková hranice počtu účastníků na veřejných akcích.

V momentě, kdy píšu tyto řádky, se počitadlo u mapy na webu telegrafu zastavilo na čísle 222. Směřovali jsme k rekordnímu počtu stanovišť a těšili se na magický večer. Uplynulých deset ročníků prokázalo Vaši odvahu i duchovní vyzrálost a jsem přesvědčený, že jeden každý ročník Keltského telegrafu, jedno každé stanoviště i jeden každý čert svým způsobem prospěli nejenom naší planetě a druhým lidem. Prostě, že magie fungovala.

S tím souvisí následující návrh, vlastně spíše pokorná prosba.

Propojme se 21. března v 19.30 hodin pouze myšlenkou, ať už budete na svém kopci, kam asi někteří z Vás zamíříte nebo budete Vy i další obvyklí účastníci na kterémkoliv jiném místě v přírodě.  Můžete to podpořit světlem ohně nebo nehlučnou světlicí.

Poprosme Matku Zemi i všechny bytosti o odpuštění a vyšleme prosbu ostatním lidem k pokoře, úctě a skromnosti. I jisté formě návratu k tomu, co jako výchozí myšlenkou Keltského telegrafu formuloval jeho iniciátor Jiří Kuchař:

Keltové, k nimž se symbolicky vracíme samotným názvem Keltský telegraf, žili v hlubokém souladu s přírodou, kterou uctívali a respektovali. Naší ambicí je na jejich tradice navázat a jednou ročně, s příchodem jara a tedy oživením přírody, vzdát předáváním světla hold Zemi a vracet se tak ke kořenům, které dnešní civilizace úspěšně opouští a kope si tím vlastní hrob. Světlo je i symbolem osvícení potemnělé krajiny v každém z nás.
Jde o symbolický návrat k přírodě, ve které se s přicházejícím jarem rodí nový život. Pro účastníky Keltského telegrafu je to jedinečná příležitost zažít neopakovatelný večer s mysteriem noční krajiny.

K tomu už není třeba nic dalšího dodávat, snad jenom, že zvažujeme pro letošek přesunutí na podzimní termín, pokud nám budou bohové nakloněni a bude to mít hlubší smysl. Ale to je prozatím jenom úvaha.

Děkuji Vám za pochopení.

S přáním všeho dobrého a s hlubokou úctou k Vám i všem bytostem

Vlastimil Hela

toho času vrchní čert Keltského telegrafu

P. S. Doporučuji Vám dubnové číslo měsíčníku Regenerace, původního to iniciátora Keltského telegrafu, kde najdete kromě jiného názory Milana Calábka na současnou situaci a možnosti jejího řešení. Pokud to bude ve Vašich silách, dejte tuto informaci na vědomí všem lidem, na kterých vám záleží. Na titulní straně dubnové Regenerace najdete titulek – Co můžeme dělat a co budeme muset.

20 Comments on “Zrušení KT 2020”

 1. I my se přidáváme v myšlenkách dnes večer
  a přejeme všem pevné zdraví!
  Káča a skautský oddíl ZHSK z Prahy

 2. Ahoj,
  alespoň myšlenkou a soukromým plamenem se připojím z jižních Čech.
  Keltský telegraf sleduji už dlouho. Letos jsem se konečně rozhoupal a chtěl jsem se zúčastnit setkání na Todeňské hoře. Poprvé jako nováček. Moje rozhodnutí bylo temnou silou u mne zabito dvojnásobně. Kromě situace kolem covidu mě navíc do toho vlezla operace plánovaná na 17. 3., která nakonec byla zrušena také kvůli covidu.
  Každopádně doufám a věřím, že během dnešního nouzového řešení bude dobrého světla dost, abysme se mohli setkat v lepších časech.

 3. DŘEVPOZDRAV ČERTI – ÚČASTNÍCI KELTSKÉHO TELEGRAFU…

  DĚKUJI ZA MOUDROSLOVA HL. ČERTA VLASTIMILA HELY…I ZA JEHO ÚCTYHODNOU ČINNOST…
  LITOMĚŘICKÝ VRŠEK RADOBÝLU ZAČÍNAL BÝT V POSLEDNÍCH ROČNÍCÍCH TĚSNÝ = KOLEM 200 ÚČASTNÍKŮ…VLONI I SE SPOLEČNOU MEDITACÍ – KTEROU VEDLA ,,ČERTICE,, NAĎA KYZLÍKOVÁ = TAK VĚŘÍM,ŽE SE ASPOŇ ČÁST PŘIDÁ K SOLOMEDITACI-SPOLEČNÉ…

  VČERA JSA ZANOŘEN DO KRAJINY VÍTAL JSEM JARO A S ÚCTOU DĚKOVAL…
  DNES VEČER SE PROPOJÍM VE SVĚTLE A LÁSCE V MYŠLENKÁCH-SLOVECH ZA VŠE POTŘEBNÉ…

  ,,PŘEJI VŠEM KLID,SVĚTLO A LÁSKU-V LETOKRUZÍCH DUŠE…
  A ZPOMALENÍ-NEZRYCHLUJME SVŮJ AUTOKROKOBĚH = NEBOŤ PAK PŘESTÁVÁME VNÍMAT SAMI SEBE I DRUHÉ I SVÉ OKOLÍ…

  ZDRAVÍ DŘEVMUŽ

 4. Náš oblíbený kopec Oškobrh u Poděbrad, který je klíčovým místem středního Polabí, je letos poprvé nepřístupný z důvodů rozšíření soukromé oplocené obory. Beru to jako signál, že máme hledat jiné formy propojení, a určitě se připojím ke světelnému mostu v 19:30. Symbolika posílání světla směrem do Saska letos nabírá nové a hlubší významy…

 5. Vrchní čerte, děkuji ti za milá a laskavá slova. I všem ostatním za komentáře. Už teď cítím to vzájemné propojení a je mi hned lépe. Už se těším na zítra 19,30 večer. To bude setkání jako hrom. Přátelé , tedy řeknu vám, najednou se to ve mě rozvibrovalo, zítra to bude síla. S úctou a láskou Honza

 6. Ahoj všem. Bohužel o této akci jsem se dozvěděl letos poprvé a chtěl se též účastnit. Není ani tak důležitý oheň ale myšlenka ve stejnou chvíli. Já už nějakou dobu dělám něco podobného se svými přáteli. Ale děláme to za každého úplňku ve 21 hod. rozsvícením svíčky a myšlenkou na podporu této planety a kdo nemůže ven , zapálí v tuto dobu svíčku doma. Dovoluji si tímto příspěvkem položit otázku : Měl by se někdo zájem přidat ? Myslím si , že to má smysl. Přeji všem hodně štěstí v této době. Medvěd

  1. Ahoj Medvěde, rád se přidám. Úplněk je u nás tak jako tak zvýrazněn půstem , který drží naše dospělé dcery. Tak já si ho oslavim po svém s vámi. Už se těším. Jinak zítra si večer určitě vyjdu na kopec a na skalku nad vesnicí, abych se s vámi všemi spojil. Už se těším. Ahoj Honza

 7. Také jsem se letos moc těšila, vždy jsme se připojovali z Helfenburgu a letos jsme chtěli být přímo na Javořici.
  Nejdřív mi to bylo moc líto, že “to” nebude, ale pak jsem si řekla – přesně jako to píše p. Hela, že máme šanci (nebo jsme nuceni?) se zklidnit a zpomalit a že si prostě v sobotu uděláme doma oheň a s blízkými pošleme světlo do světa 🙂

 8. Pěkný článek. Chápu, že se nás spousta těšila, ale stávající opatření nejsou zbytečná a v našem vlastním zájmu je, abychom je dodržovali.
  O to víc mne zaráží, že i tady se najde ta česká vyčůranost stylu: bude nás tam jen 99, 29 a ne 100, nebo 30. / i přes včechny zákazy tam stejně půjdu a třeba se s někým potkám. Lidi vzpamatujte se!!! Chápu, že je mezi vámi spousta hrdinů / ignorantů, co se viru nebojí, ale práve ti to můžou roznášet dál a celou situaci komplikovat. S takovým postojem nestihneme oficiálně ani ten podzimní termín.

  1. Prosím vás, přestaňte tady urážet lidi. Asi jste si spletl web. Nikdo tady vyčůraně žádné počty neřeší.

 9. Dík za článek, úvahu. Můj názor je ten, že není důležité udržet datum (i když víme že důležité zrovna letos je), ale spíš udržet tu myšlenku.

 10. Moc hezký článek, díky. Určitě se připojím aspoň myšlenkou a soukromým ohněm. Náš kopec je oplocen ostnatým drátem. Moc, se dá opravdu i zneužít. Tak bude ohýnek buď pod kopcem nebo doma.

 11. Já také děkuji vrchnímu čertovi za překrásná slova…
  A jsem rozhodnutá jít na některé stanoviště (v předchozích letech jsem byla pokaždé na jiném..) poslat aspoň myšlenku a být tak ve spojení se všemi lidmi, kteří se na keltský telegraf těšili tak jako já a chtějí přivítat jarní přírodu.

  Laďas: prosim tě, kde budeš v Českém středohoří?

 12. Sami doma rozděláme posvátný oheň a se vzpomínkou na Vás všechny přivítáme přírodu. Míša a spol.

 13. Dobrý den čerti, připojím se k Davidu K. a rozsvítím červenou světlici tak jako loni, 2019 se nás zatím sešlo nejvíce a to cca dvacet lidí. Teším se na telegraf od začátku ledna a nechci si nechat ujít večerní procházku a pohled na noční středohoří.

 14. Pačiska bude v 19:30 v mysli se všemi vámi a děkuje Vrchnímu čertovi za krásná slova.

 15. Dobré ráno,
  míč me to mrzí, ale jarní příroda by měla být probuzena…. do teď jsem byl pokaždé jako návštěvník, ale aktuální situace mě nutí k zachování tradice a na svůj kopec půjdu se světlem(třeba nebudu sám) a pošlu ho dal do českého středohoří.

 16. Dobrý den milí kolegové čerti. Možná byl telegraf zrušen ovšem já na svém kopci budu a využiji loňského rozpisu. A určitě nebudu jediný. Nikdy se nás nesešlo moc a naše akce byla spíš komorního rázu. Nevim zda uvidíme světla kolem ale naše rozhodně svitit bude jako každý rok.

  1. Jestli by nebylo lepší dle návrhu vrchního čerta poslat světlo/myšlenku všichni ve stejnou dobu, tedy v 19:30. Loňský “rozpis” je letos neaktuální (kdyby se chtěli připojit i na kopcích, které v loňském rozpise nejsou)
   Já tedy také na kopci budu a světlo pošlu dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *