Zpráva Závist 2013

Počet čertů: 16
Krátká zpráva o průběhu: Nejdříve ze všeho bych chtěla poděkovat za skvělý nápad s Keltským telegrafem. Nadchl nejen mě, ale i spoustu dalších lidí. O telegrafu jsem se náhodou dozvěděla loni v den, kdy se konal, takže jsem se ho bohužel nemohla zúčastnit, pro letošní rok jsem se ale rozhodla zapojit do telegrafu Závist, slavné a největší keltské hradiště v Čechách. Tak nějak jsem měla pocit, že to našim keltským předkům a skoro zapomenutému hradišti dlužíme.
Bohužel mě těsně před akcí sklátila chřipka a jen pár hodin před samotným telegrafem odpadl pro změnu pomocník, takže nakonec telegraf proběhl na Závisti v nouzové podobě. Navíc i díky velice silnému větru a zimě se podařilo uskutečnit program jen ve zkrácené formě, na příští rok už ale budeme připraveni na všechno – i na sněhovou vánici. 🙂
Sraz byl u informačního altánku na samotném oppidu. Dorazilo přibližně 16 lidí – v tom zmatku a tmě nešli přesně spočítat. Bohužel se nám nepodařilo kvůli silnému větru zapálit ani svíčky, ani pochodně (oheň se na Hradišti nesmí rozdělávat, je to v lese a navíc přírodní rezervace). Alespoň trochu jsme se ve tmě zorientovali, našli směry ostatních sousedících stanovišť a pak jsme museli sestoupit o něco níže, kde vítr tolik nefoukal.
Rozdala jsem všem přítomným letáčky s informacemi o keltském oppidu Závist, Keltech a Keltském telegrafu a přečetla alespoň část z připravené přednášky o Závisti a Keltech a pak už byl čas jít zpátky na vrchol. Při vybírání místa na odpal jsme museli použít pyramidu z kamenů, ale kvůli přípravě a problémům se zapálením rachejtle jsme neviděli žádný signál před námi ani po nás. Škoda. Signál jsme nakonec odpálili až o 4 minuty později, protože nám ve větru zhasínaly i zapalovače. Odpálili jsme dvě rachejtle, chviličku ještě pobyli nahoře a pak jsme už honem pospíchali dolů do tepla. Přestože byla noc, bylo na cestu krásně vidět.  A co si ještě pamatuji z telegrafu – trochu tajemný pocit, který jsem měla při stoupání na vrchol a nádherný rozhled skrz nezalistěné stromy po večerní krajině, kterou problikávala světýlka u silnic a okolních obcích.
Přes všechnu nepřízeň počasí se telegraf povedl, byl to náš první – zkušební a navíc se mi podařilo zapojit do telegafu i druhý vrch, patřící k Závisti a oppidu – protilehlé Šance na lokalitě Točná a také se k nám připojili zbraslavští skauti, kteří obsadili Cukrák.
Pro příští rok plánuji pár vylepšení v programu i zapojení dalších míst v okolí, věřím, že se to povede. Keltům zdar a telegrafu zvlášť 🙂

S pozdravem Barbora Žemličková, Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *