Zpráva Výhon u Židlochovic 2014

Dobrý den,
každopádně děkuji za organizaci KT! Umím si představit, kolik je s tím spojené práce, kterou málokdo ocení. Děkuji!
Chci se zeptat, jestli máte nějaké informace na kolika stanovištích proběhla návštěva Pretoriánské gardy?

K nám na Výhon (A51) totiž policie v podobě městského strážníka dorazila a podle způsobu jeho jednání měl jasný úkol: ukončit naši akci.
Postupně vyzkoušel několik záminek: že jsme v národním parku (nejsme), že se tam tedy světlice odpalovat nesmí (opět neměl pravdu…podle sdělení pana Vápeníka), že tam máme nezákonný oheň (chtěli jsme mít, ale nezapálili..krom toho byl nahlášený a velitel místních dobrovolných hasičů se o žádném problému zapálit oheň na Výhonu nezmínil – jinak byl velice ochotný a přátelský), že je nás tam “nějak moc” (povinnost ohlásit akci je až od 20 účastníků), pak zkusil najít naše auto (je tam zákaz vjezdu) a nakonec že prý děláme škodu na poli (odpaloval jsem rakety z pole, abych byl daleko od čehokoli co bych mohl poškodit nebo dokonce zapálit). Pak mu záminky došly, takže nám prostě “zakázal pokračovat” (měl zřejmě na mysli odpalování světlic, ale řekl to obecněji).

Zajímavé na tom bylo, že přijel “na oznámení” (to nám řekl on sám), znal moje jméno dřív než se zeptal a přijel přesně na čas vysílání (ačkoliv cesta autem nahoru mu trvala cca 10-15 minut). Někdo tedy zjistil moje jméno a čas vysílání z mapy KT a nahlásil “nezákonnou akci” na policii.
Naštěstí jsme z formy upozornění (na zákaz ohně v CHKO) vytušili, že by se něco takového mohlo stát a dali jsme si dobrý pozor, abychom nějaký zákon či vyhlášku neporušili.

Upřímně mě mrzí, že někomu KT vadí natolik, že věnuje svůj čas i úsilí, aby ji narušil.
A upřímně mě děsí, že se policie nechá zaúkolovat a jede ukončit zcela mírumilovnou akci.
Na druhou stranu bylo skvělé vidět, jak se všichni přítomní semkli na obranu proti (z)vůli pretoriánské gardy.

Dvě světlice jsme stihli odpálit (cca 30 vteřin před návštěvou pretoriána) a navíc příkaz (v tomto případě zákaz) policisty jsme povinni uposlechnout bez ohledu jestli má takový příkaz oporu v zákoně. Nic jsme tedy dál neřešili, dali si čaj, rozloučili se a rozjeli se k domovům. Podle reakcí se akce líbila i přes tento zážitek. Když jsem nad tím pak ale přemýšlel…zajímalo by mě kolik stanovišť zažilo podobnou návštěvu jako my, jak rozsáhlá byla ta snaha KT nějak poškodit.

Ještě jednou děkuji!

S pozdravem keltům zdar, čertům zvlášť
Jaroslav Komínek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *