Zpráva Vladař 2015

Zdravím Vás a opět trochu opožděně posílám zprávu z letošního ( 2015 ) telegrafu na Vladaři. V důsledku zdravotních a dalších nepředvídatelných okolností jsme se sešli na Vladaři letos jen dva. Jan Maroušek a Václav Žalman.
Už během dne při příjezdu k hoře se obloha oproti předchozím dnům zatáhla mlhavým oparem a ten přetrval až do noci. Rozdělali jsme oheň a připravili stanoviště. Mlhavým oparem bylo vidět asi 10 km do okolí.
Ze signálů jsme zahlédli jeden ze čtyř vyslaných z Bílova. Z ostatních stanovišť jsme žádné signály nespatřili. V určené době bylo slyšet ozvěny ”výstřelů” ze směru Hartenštejn a Andělská Hora.
Jinak stálý účastník telegrafu Pavel Galjanič i přes zdravotní indispozice nevydržel doma a autem vyjel na cestu za Českou Doubravici ( asi 11km jižně od Vladaře ) a odtud zaznamenal všechny čtyři signály, které jsme zVladaře vyslali.
Další pozorovací stanoviště ve stejném směru nad vesnicí Hvozd ( asi 15km ) naše signály nezaznamenalo.
Nad vesnicí Žebnice ( asi 18 km jihovýchodně od Vladaře – u sluneční stély  ) měli signály pozorovat místní obyvatelé. Vladař byl z jejich pohledu ztracen v mlze. Viděli pouze signály z Bílova ( 8 km od nich severovýchodně ).

Vrátili jsme se k ohýnku a pojídajíce naši tradiční keltskou paštiku zapíjenou čajem jsme si povídali až do půlnoci. Noc byla celkem příjemná, až ráno začal profukovat mlhou studenější vítr. Ohniště stačilo ráno jen rozfoukat a přiložit, aby se oheň zase rozhořel. Brambory pečené v horkém popelu nás přivítaly v novém dnu. Ještě kolem projeli jezdci na koních ze stáje Josefa Váni a byl čas na cestu k domovu.

Zapsal V.Žalman.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *