Zpráva Stradonice 2013

Posíláme velikonoční pozdrav ze stanoviště A 191b z oppida Strádonice.
Týden před akcí jsme se sešli na oppidu, abychom vybrali a připravili místo pro pořádání ketského telegrafu. Vrchní čert Jarda vyměřil umístění ohniště i kůlových pochodní dle světových stran. Vše bylo promyšleno do detailů, ale problémem byl pouze směr větru – foukal “východňák” . Nad proschlou loukou přešel s úsměvem a neochvějnou vírou v Bohyni Matku, že na telegraf bude foukat vítr od západu.
Naše prosby nebyly vyslyšeny, proto bylo potřeba nenechat nic náhodě a dobře se na večer připravit. Proto již dopoledne byl postaven stan a zajištěny teplé tekutiny (horký čaj s rumem, grog, becherovka, medovina, Tullamore Dew, Glenfiddich, vévoda z Brabantu známý Gambrinus ap.). Nechyběly ani buřty s křenem a chlebem – vše cca pro 20 lidí.
Večer se sešlo osm nadšených osob – tzv. “tvrdé keltské jádro” – dostatečně oblečených. Proběhl obřad na počest Bohyně Matky a matky Země, ale východní vítr byl  nad naše síly. Zapálit pochodně, hranici, odpálit rachejtle .. vše se podařilo s nadlidským úsilím.
Signálem jsme se propojili s Krušnou horou,  přijali jsme signál z Otročiněvsi. Z Knihova u Zdic jsme signál neviděli, ale Knihov zřejmě náš ohňostroj zaznamenal, neboť jsme pálili ohňostroj téměř 15 minut. Signál s Lhotkou u Berouna, na kterou jsme měli přímý výhled,  se nepovedl asi z důvodu špatného počasí a selhání pyrotechniky.
Celá akce se nám celkově líbila a těšíme se na další rok.
Foto na: http://jardabergi.rajce.idnes.cz/Keltsky_telegraf/
Doporučení pro příští rok – více pyrotechniky na stanoviště!!! (viz. čtyři červené světlice na Řípu)

Zdraví Kelti z Rokle z Hudlic s hlavním čertem Jardou

2 Comments on “Zpráva Stradonice 2013”

  1. 2015 …oppidum Stradonice,čert Jarda…hlásíme zřejmě zatím nejlepší ročník KT… Vše se nám podařilo včas zvládnout…,,,ikdyž letos nemohlo přijet tzv. ,,tvrdé keltské jádro,,… přišlo téměř dvacet lidí— zůstali až do večera i odpolední návštěvníci oppida z Třebáně–přijeli přátelé od Rudné i s hudebním doprovodem a další blízcí až od Plzně….. prostě nádhera..!!!! kůlové pochodně již před setměním hoří včetně hraničky a jsou viditelné pouhým okem jak na stanoviště Lhotka , tak na hudlické skále…. přišel čas signálu—a Petr posílá světlice—současně s Krušnou horou, kde září ohňostroj pálíme i my a na Lhotce Ivan posílá červenou světlici, která snad minutu září nad horizontem….Nádhera,,,…!!! Chceme i poděkovat pracovníkům z CHKO Křivoklátsko, kteří se celé naší akce zůčastnili a mají pochopení pro tradici KT. Společně se snažíme chránit tradice a historii našich předků , hodnoty naší země ….— Matku Zemi—dárce života na této planetě. Děkujeme za obrovskou práci organizátorům KT……

  2. 2014 …Zdravíme z oppida Stradonice… sešli jsme se kolem 19hod. v počtu asi deseti příznivců KT…. dle předchozí dohody s CHKO bez rozdělání ohně…–jsme poděkovali Bohyni a Matce Zemi , že zde můžeme přivítat jaro….kolem půl osmé tel. kontakt s Hudlickou skálou —a čerty na Lhotce— poslání kontrolních signálů proběhlo za nadšení celého osazenstva—- tím jsme i upoutaly kontrolu CHKO—- a našli nás přesně v čase 20.08–tedy v době přijímání a vysílání signálu—-(KT neobsazujem totiž přímo na akropoli oppida z důvodu blízkosti lesa–křovin–a suché louky— ale na vedlejším vrcholu ,kde je blízko zelené pole—- a dobrý výhled přímo na Plešivec v Brdech..—Krušnou horu— i Lhotku u Železné….. Signál z Velízu jsme viděli super—pak se přidala Krušná hora –Hudlická skála—i parta v sedle Hudlické skály s nádherným deštníkem barev ohňostroje— a bohužel jen Otročiněves–Na Dubině–nikdo nebyl—pak nám odpověděla Lhotka s úžasnou viditelností…. Těšil jsem se ,že uvidíme signál z Plešivce , ale unikl nám z důvodu příprav na odpal… a současného příchodu p.Vápeníka …. ,, který s námi společně sledoval přicházející signály od Velízu — Hudlic a stihl zaznamenat i předání signálu z Lhotky…. Kontrola z CHKO vůči nám neměla žádnou připomínku… .. a dle mého soukromého názoru je p.Vápeník velmi rozumný člověk , s kterým se dá dohodnout a má pochopení pro naši věc…… Na příští rok se těšíme a věřím , že vše proběhne k vzájemné spokojenosti…… zdraví čert Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *