Zpráva Radhošť 2013

Zdravíme Vás z Radhoště. Telegraf u nás úspěšně proběhl, ačkoliv počasí bylo opravdu náročné, takže kromě nadmořské výšky 1129 metrů budeme kromě nejvyšších míst aspirovat i na nejstudenější, při odjezdu z parkoviště v sedle cca 3 km od vrcholu byla teplota kolem 21.30 hodin asi -15 C, ale připouštím, že v Jeseníkách nebo v Orlických horách mohlo být ještě „lépe“. Na vrcholu byl celou dobu prudký vítr, který bral všechno kromě dřevěných polen. Atmosféra skvělá, oheň se podařilo po menších peripetiích úspěšně zapálit, v 19.52 jsme kromě otevření ohně vystřelili několik světlic, tak snad byly všude dobře viditelné. Potvrzený kontakt máme z Kozlovic, ti náš signál viděli, takže jsme ho úspěšně poslali dál, což nám telefonicky kolem 20.00 potvrdili. Bohužel se Starým Jičínem se nám nepodařilo spojit telefonem, mobily hlásily chybu sítě, ale možná jim už bylo chladno a v tom mrazu odmítaly jejich anténové části fungovat…
Z našeho stanoviště byl vidět jižním směrem jeden z ohňů a jihozápadním směrem taktéž, při dohlednosti cca 15 až 20 kilometrů předpokládáme, že šlo o Vystrkov a Starý Jičín. Kozlovice se nám zahlédnout nepodařilo, severní směrem je na vrcholu Radhoště hustá kosodřevina. Ohně byly vidět i z Lysé hory, dokonce tři z ohňů by měly být vidět i na kamerách meteostanice na Lysé hoře, takže byly vidět na cca 30 kilometrů, dva větší a jeden menší, takže zřejmě byl vidět Starý Jičín, my – Radhošť a Kozlovice. Počasí skvělé, nádherný západ slunce, jasno, minimální oblačnost, zářící města v údolích pod námi, dorůstající měsíc, hvězdnaté nebe.
Měli jsme připravené krátké pásmo o historii, Keltech atd. + vybrané literární ukázky a verše, ale počasí – mráz a vítr nám to překazily, ve větru nebylo téměř nic slyšet, takže jsme se „omezili“ na zpěvy a tance s bubínky a tamburínami, to tancování a poskakování do rytmu bylo v tom větru fakt nutné, kdo si sundal rukavici, ten po 20 až 30 vteřinách přestával cítit prsty. Celkem se nás sešlo 11, atmosféra úžasná, teenageři nadšení. Všichni jsme vypadali velice sveřepě, slečny a mladé dámy měly přes obličeje šály, takže jim bylo vidět jen oči, pánové měli na vousech námrazu, kterou by jim lecjaká expedice do Himalájí mohla závidět. Díky moc za skvělý nápad a skvělou akci, už plánujeme, jak rozšíříme své světlené signály na příští rok a snad se podaří přidat i další beskydské vrcholy…takže slovy klasika: Příští rok ve stejnou dobu!

S přáním krásného dne
zdraví

Pavel Bednařík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *