Zpráva BAV klub Příbor 2013

Keltský telegraf 2013 poprvé v Příboře, na stanovišti č.B42 – BAV klub

Tato krásná myšlenka, spojit světlem o jarním slunovratu  celou naši zemi, napadla v r.2009 Jiřího Kuchaře a organizuje ji Vlastimil Hela – vrchní čert Keltského telegrafu. Mediálně tuto akci zajišťuje časopis Regenerace. Letos už po čtvrté byl zapálen v 19:30 hod. oheň na  stanovišti č.A1-Velká Javořina a byl tak vyslán světelný signál. Ve 2 min. intervalech, po různých trasách, zazářilo světlo na cca 100 významných místech v naší zemi, ale také v nás, kteří jsme se tohoto jedinečného zážitku zúčastnili.
Ohňová poselství dovedly k dokonalosti právě keltské kmeny. Keltové u nás žili v hlubokém  souladu s přírodou, kterou uctívali a respektovali. Příbor a okolí byl osídlen už v pravěku a následně v době halštatské a laténské, tedy keltské (400 let př.n.l.). Příbor je tedy místem i v tomto směru vskutku významným.
A tak se první jarní sobotu, letos 23.3.2013, kolem 16 hod. začali do areálu příborského BAV klubu scházet ti, které oslovila keltská tradice a těšili se na celý, téměř 4 hodinový program. K těmto tradicím, živlům i nabíjení se životodárnou energií, patří jistě i bubnování. Tím také pestrý program začal. V junior baru zasedlo s djembe bubny cca 20 bubeníků. Přišel mezi nás i amatérský archeolog, pan Jurášek, který nám povídal o životě Keltů v našem regionu a ukázal nám zajímavé nástroje, šperky, keramiku nalezenou v našem okolí.
To už se začalo stmívat a tak jsme společně ozdobili strom života,100 letý habr, barevnými stuhami a figurkami symbolizujícími nový život. Figurky si přítomni zhotovili na místě a též si vybarvili keltské mandaly. A už jsme se rychle oblékali za čerty – což byli v době Keltů strážci krajiny a strážci ohňů. Osm BAV klubáckých čertů, za znění šamanských bubnů, zapálilo ze čtyř světových stran pravými smolnými fakulemi rituální oheň, ve jménu matky Země, otce Slunce, ve jménu čisté vody a živlu ohně. Při rituálním tanci kolem ohně za znění djembe bubnů, všichni přítomní s pokorou požádali : „Matko Země, otče Slunce, stůjte nyní na mé straně“ a pak rychle do tepla. K popíjení horkého čaje zahrála naše bubenická skupina BAV-keltik. V areálu se stoletými stromy plápolaly 3 ohně, obklopené sněhovou pokrývkou, což umocnilo krásnou atmosféru při opékání i přátelském posezení u ohně.
A to už se blížila minuta M – 19:50 hod., kdy jsme za zvuků šam. bubnů a intuitivního křiku přítomných vyslali dle pokynu vrchního čerta světelný signál – ohňostroj, z našeho stanoviště č.B42-BAV klub Příbor. Snad se nám touto duchovní akcí podařilo rozsvítit světlo hlavně v každém z nás a s přáním, aby v nás dlouho svítilo, jsme se plni zážitků rozešli.

Navštivte naši fotogalerii na : www.facebook.com/bavklub  nebo  www.bavklubpribor.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *