Zpráva Krnov 2013

Na začátku bych ráda poděkovala prvním průkopníkům myšlenky keltského telegrafu a také Vám, kteří jste to všechno organizačně zajišťovali. Moc, moc velké díky.
A teď něco k akci. V Krnově na Cvilíně nám na poslední chvíli nebyl povolen oheň a při zkoušce jsme stejně zjistili, že nic není vidět, protože jsou kolem vzrostlé stromy, tak jsme se operativně přemístili o kousek dál do Úvalna na rozhlednu Strážiště. S velkou nervozitou jsem očekávala, zda vůbec někdo příjde v tom mrazivém a větrném počasí, no a když mi pak někteří volali, že jen blázni půjdou sedět v tom nečase k ohni, nebylo mi do smíchu.
V Úvalně nás přivítala náruč přírody s křupavým sněhem, velkým mrazem a větrem. Kolem ohně se nás sešlo asi 15. To byla paráda. Povídali jsme si o Keltech, zvycích, o přírodě, také o budoucích akcích, bylo to velice příjemné a přínosné. Abychom neumrzli, zahřívali se jsme se i zevnitř medovinou, kalvádosem, čajem…Všichni jsme se zúčastnili pod vedením pana Jiřího Janočky keltského obřadu. Poděkovali jme za to, že jsme ve zdraví přežili zimu a poprosili bohy o plodný nový rok, vlastně světlou polovinu roku. Jako obětiny jsme použili loňskou úrodu – medovinu, plodiny z pole a jako oběť jsme také do očistného ohně položili podobiznu bohyně Morrigan, na znamení odcházející zimy a přivítáni jara – světlé poloviny roku. Přivítali jsme bohyni Brigit / bílou bohyni/, která je v období Alban Eilir /jarní rovnodennosti/ na vrcholu vlády. Do ohně jsme také vložili naše přání, aby nám je bohyně Brigit pomohla splnit. Bylo to velice magické, uvědomovali jsme si spojení s přírodou.
Někteří účastníci po obřadě odešli, neboť si mysleli, že budou také obětováni / jo boty a oblečení se nesmí podcenit/ a umrznou. Na samotný telegraf nás už zůstala jen hrstka, ale to nevadilo, úžasné na tom bylo to, že když si člověk představí tu spoustu lidí, kteří dají o sobě vědět napříč celou republikou i za hranice,tak něco má smysl a hloubku. My jsme asi zahlídli světlice z Palhance u Opavy, ale nejsme si jisti, protože nás rušilo pouliční osvětlení a také opar nad Opavou. Také něco v Opavě, ovšem zase nevíme zda to bylo pro nás, nebo jen nějaká oslava. Byl to okamžik a ta špatná viditelnost……. Velice mě potěšilo, když jsem se náhodně s některými potkala na velikonočních trzích a oni se mě vyptávali, kdy zas něco bude. To hřálo na dušičce.
Tak už máme domluvenou další akci a to 4.5. budem slavit svátek Beltain, Valpuržina noc. Jste všichni zváni.

Tak ještě jednou Vám chci poděkovat za možnost zúčastnit se keltského telegrafu a moc se těším na příští rok.
Čertice Růža.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *