Zpráva Hvězdárna Uherský Brod 2014

Letošní „Keltský telegraf“ jsme opět zahájili přednáškou archeoložky PhDr. Jany Čižmářové z Moravského zemského muzea “Keltské poklady jihovýchodní Moravy”. Ještě před přednáškou bylo 12 nejmenších návštěvníků pověřeno průzkumem okolí hvězdárny a hledáním pravého keltského pokladu, „náhodně“ odhaleného při stříhání živého plotu kolem hvězdárny. Jednalo se o „poklad – depozit“ jak ho kdysi Keltové skutečně na nejrůznějších místech ukrývali. Tentokrát ovšem šlo o keramický hrnec plný čokoládových penízků zakopaný na okraji pole u hvězdárny. Po krátkém hledání byl „poklad“ dětmi skutečně nalezen a po přednášce byl vzácný nález paní archeoložkou odborně posouzen a jeho obsah rozdán snaživým nálezcům.
Od zhruba 19. hod. jsme dalekohledem s laserovým zaměřovačem zkoumali stanoviště čertů v našem dohledu. Krátce po 19. hod. jsme zaznamenali oheň v sídle vrchního čerta na Velké Javořině a asi nechtěné světelné signály, pravděpodobně automobilových reflektorů, ze stanoviště od Sv. Antonínka.
V 19:30 hod., po spatření světlic z Velké Javořiny (A1), jsme zapálili náš signální oheň a odpálili připravený ohňostroj. Ten, podle loňských zkušeností, mohl být opět vidět nejen na naší trase A, ale i za kopcem severně od nás na trase B.
V 19:33 jsme zaznamenali oheň a záblesky ohňostroje z Černé hory (A1a2) a v 19:34 signál od Sv. Antonínka (A2). Vidět byly i světelné signály od Trojáku (B01) a pravděpodobně i signál od Hostětína (B11). Signály druhého nám nejbližšího stanoviště A1a1 u Králova jsme bohužel přes stromy neviděli.
Po předání světelných signálů pokračoval kolem ohně program efektním vystoupením skupiny Fuerza del Fuego, která s hořícími loučemi a pochodněmi oheň nejen rozpohybovala, ale i chrlila.
I přes občasný nárazový jižní vítr následovalo posezení u ohniště na hvězdárně spojené s opékáním klobásek a jiných dobrot, jejichž konzumaci příjemnou hudbou provázela hudební skupina Dring. Hudba a zpěv se nakonec protáhly dlouho do noci. Na téměř jasné noční obloze si mohli zájemci prohlédnout dalekohledem Jupiter a další objekty. Snad až na občasné nárazy větru se počasí mimořádně vydařilo. Akce se zúčastnilo 85 návštěvníků a 8 organizátorů.

čert
Zbyněk Kaisler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *