Studnice

G2 – Studnice u Vyškova

GPS souřadnice: 49°22’53.037″N, 16°52’25.915″E

Lokalizace:

Drahanská vrchovina
Studnice, okr. Vyškov

Popis místa:

Vrch Strážná (590 m n. m). Krásný výhled do oblasti Hané od Vyškova až po Olomouc (Svatý kopeček). Směrem na jih viditelnost na Chřiby a směrem na východ na Hostýnské vrchy za dobré viditelnosti lze i pouhým okem vidět Kostel na Hostýně. Z nedalekého komunikačního stožáru lze vidět na severu za dobré viditelnosti Hrubý Jeseník a na jih Pavlovské vrchy.

Jak se tam dostanete:

Silnice ze Studnic směrem na Drahany ci. 500 m za značkou konec obce odbočka do leva na polní cestu (Křížek u kaštanu)

Keltská historie:

Můžeme doložit přítomnost Keltů nedaleko Studnic, kde bylo objeveno panem Mojimírem Režným, který je také členem našeho sdružení, výšinné sídliště, jež dokládá trvalejší přítomnost tohoto etnika v našem okolí. Dalších pozůstatků keltské přítomnosti v našem blízkém okolí je celá řada a to menších i větších lomků, ve kterých Keltové získávali materiál pro tavbu železa. Záměrně neříkám železnou rudu, protože se jedná o zvláštní horninu, jež obsahuje zkamenělé organismy (železité konkrece), ze které se železo tavilo. Toto je taktéž archeologicky doloženo. Tato těžba probíhala na více místech Drahanské vrchoviny. Především můžeme jmenovat Repešský žleb. Jak jsem již zmínil i v našem okolí se tyto lomky vyskytují a v souvislosti s archeologickými  nálezy se můžeme domnívat, že mohli sloužit k této činnosti.

Legenda, pověst, pohádka:

Ze Studnic pochází několik pověstí o kterých se můžete mimojiné dočíst v publikaci JE TO PRAVDA PRAVDOUCÍ…. od pana Mgr. Pavla Klvače a pana PhDr. Radka Mikulky. Jedná se o soubor pověstí z kraje Drahanské vrchoviny.

Čerti:

Rostislav Zukal
Předseda OS
Klub přátel historie MECHLOV
E-mail: mechlov.zukal(zavináč)email.cz
WWW stránky: http://mechlov.webnode.cz

2 Comments on “Studnice”

  1. Dobrý den, ano, samozřejmě, vyberte si kopec, na kterém se chcete zúčastnit a dorazte tam kolem 19.hodiny, určitě tam někoho najdete. Anebo když chcete mít jistotu, tak si na mapě klikněte na dané místo, objeví se vizitka, v ní je emailová adresa čerta, na kterou zkuste napsat….

  2. Dobrý den, chci se zeptat, jestly je akce Keltský telegraf přístupná široké veřejnosti. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *