Vaše dojmy a zážitky z dnešní vydařené akce pište do komentářů:

 

116 Comments on “První dojmy 2019”

 1. Letos to byl náš čtvrtý Keltský telegraf.
  Jsme jako tažní ptáci, zatím pokaždé jsme byli někde jinde – první rok na Skautské skále u České Lípy jsme měli očistný oheň, pochodně a silné zážitky, ale nejbližší navazující signály jsme neviděli, až po hodné chvíli velmi vzdálené červené záblesky… Podruhé jsme se přidali ke zkušené partě na Holém vrchu u Únětic. Potřetí opět sami – loni u Vrchotových Janovic jsme se vydali na blízký kopec vyslat signál pochodněmi, ale v rozhledu nám bránily vysoké stromy.
  Letos se nás na Hradiště Zámka vypravilo 21. Půlden jsme věnovali údržbě okolí na podporu suchomilných rostlinných společenstev, obdivovali jsme právě kvetoucí křivatec český a užívali si slunečného dne.
  Pak jsme zažehli malý oheň, přidali očistný rituál, zazpívali si pár oddílových písniček, a mezitím přišly tři dvojice návštěvníků, což se nám stalo poprvé 🙂 V náš čas 20,02 jsme kromě světla ohníčku vyslali – pro nás také poprvé – pár barevných rachejtlí. Neletěly moc vysoko, ale snad dost na to, aby viděli náš signál přes hřbet Roztockého háje až na Holém vrchu. A do třetice poprvé – my jsme jejich světlice viděli a radovali se.
  Rozloučili jsme se zpěvem oddílové hymny a ohýnek přenechali návštěvníkům, posbírali batohy a nářadí a tmou jsme zamířili k několik kilometrů vzdálené civilizaci.
  Náš nejmladší účastník – tříapůlletý benjamínek si prý doma ještě několik dní broukal “Červená se line záře…”
  A my už se těšíme, jak příští rok vše ještě vylepšíme.
  Díky všem – našim keltským předkům, obnovitelům tradic, organizátorům i všem, s nimiž jsme byli v ten večer signálem propojeni 🙂

 2. Kolegové Čerti

  Desátý ročník máme za sebou…a už mi v hlavě běhají myšlenky o dalším ročníku. V nitru trochu váhám, jak jít dál. Letos mě příprava dost unavila (jsme na Významném krajinném prvku a okolo hospodařící eko zemědělec, takže jednání sice vstřícná, ale komplikovaná. Transport k hranici vše ručně…cca 500m do kopce a bez realizačního týmu:-):-(. )

  A mrzí mě, i přes snahu organizátorů, je vidět, že Telegraf válcuje mainstream. Méně ohňů a více pyro…

  A mých pár informací:

  Letošní “tichý” ročník se mi líbí. Sešlo se nás okolo 80 a to i díky tomu, že jsem zveřejnění udělal na poslední chvíli, jinak asi o dost více. Velká část příchozích byla ze skupiny geocachingu a ty se prostě rádi druží.
  https://www.geocaching.com/geocache/GC84EV0_iii-keltsky-telegraf
  Nejsem zastánce dělat z toho druhý silvestr a lidovou veselici. Na druhou stranu jsme skupina bez většího duchovního projevu:-).Nehledě příroda se probouzí a chce svůj klid. Takže za mě…pouze vatra a jen ze dřeva(a 1 l lampového oleje a jedno Pepo) Mimo určitého informativního seznámení s myšlenkou Telegrafu, o souznění nás lidí a Země, o Keltech, o spojitosti lidí v tomto okamžiku jsme letos udělal možnost splnění pozitivních přání pomocí votivních předmětů. Dodal jsem asi 20 kg keltské hlíny a účastníci si zhmotňovali svoje pouze pozitivní přání a následně je před zapálení vložili do vatry. Stejně tak psaná přání na lístečkách. Určitě nám chybí hudební doprovod, ale tím nemyslím opékačské békání, ale bubínky, tichá hudba…Loni jsem naopak všechny přítomné označoval posvátným triskelem namalovaným “uhlíkem” na čelo.

  Jasný kontakt jsme měli s Andělkou,sice se nám zdál oheň či co často měnící intenzitu, s Merklínskými a světlo z ohňostroje z Odeře. Moc jsem na vás mysleli a byli i s vámi.
  Posledních 9 nás odešlo okolo 23.40.

  Čert Martin MART KELTUS
  777 941 618

 3. Vrchy u Divišova

  Kolem 20té hodiny se postupně sešlo cca 15 pozorovatelů.

  Počasí nám přálo, téměř bezvětří, dobrá viditelnost, na horizontu mírný opar a v okolí logistického centra a dálnice světelný smog.

  Odpálili jsme přesně ve 20.22. za dodržení bezpečnostních opatření a pokynů. Na naší signální výzvu dále reagovaly odpalovací stanoviště Podveky, Ždánice, Chlum, Horní Jelčany. Tyto signály jsme úspěšně pozorovali. Ždánice byly lehce skryty za korunami stromů. Veselka byla zřejmě mimo náš pozorovací úhel za remízem a jelikož odpalovali 2 minuty před námi, chtěli jsme být připraveni včas na našem stanovišti, takže jsem setrvali na místě.

  Jinak nálada byla dobrá, po skončení pozorování jsme si zatleskali na zdar akce a rozloučili jsme se zvoláním – tak zase za rok!

  Pavel Vildomec, zastupující čert

 4. Bergix.. oppidum Stradonice C19… v jubilejním 10.ročníku KT hlásíme rekordní rok ve všech směrech …!!! Máme ohromnou radost z nádherného počasí , které vydrželo po celý večer.. .. tím i děkujeme Bohyni ,že nás vyslyšela , děkujem Matce Zemi , že nás ochraňuje …. Sešlo se přes 80 dospělých a asi přes 30 dětí —v tom pohybu se to nedalo přesně spočítat….TAKÉ REKORD…. Poděkovali jsme za konec zimy a příchod jara , bubínky a zpěv zněl až do noci …. Přišel čas signálu a z Dědu C 18 krásná námořní světlice,,… pak pálí Robert na Krušné hoře — tak se též připojujeme naším setem s obří koulí na závěr ,, …vidíme Atavu na Karlově…—…barevný ohňostroj . …a po chvilce C20 Karel na Vysokém vrchu u Unhoště převzal štafetu KT barevným signálem…SUPER…!!!! Už druhý rok marně vyhlížíme nějaký signál z Hudlické skály ,která předává signál na Děd a potom jde k nám … a….. nic…. ???? přitom vidí přímo náš oheň…..jsme od sebe 2 km…. nechápu….asi by to chtělo nějakou vzájemnou domluvu —jsme taky z Hudlic…..!?!?!?!… Jinak také děkujem všem přátelům ,kteří jsou s námi v KT a spojení proběhlo v myšlenkách i na velké vzdálenosti….. Obrovské díky patří organizátorům KT , jubilejní ročník napsal další kus historie…. Díky ..Bergix

 5. C55a Klíč,
  myslím vydařená akce, na kopci 33 čertů + 2 psy. Před samotným časem signálu trochu se zhoršující viditelnost, ale signály v okruhu 20-ti kilomerů viditelné. Za rok zase na Klíči …

  Zdraví čert Johny

 6. Letos poprvé na Jedové, v podstatě rodinná akce, viděny Vojnice a zřejmě Staré Hradisko. Jinak v rozhledu brání stromy. Musíme počkat, až nám tady postaví rozhlednu :-)) Snad jsme byli aspoň někde vidět – světlice jsme měli hooodně vysoko. Děkujeme organizátorům a všem zúčastněným, ahoj za rok! Jitka

 7. Na kopci se nás sešlo kolem 30 lidí a dětí bylo přes deset. Někteří přišli později, jiní museli zase dříve odejít, ale pořád nás nahoře bylo dostatek, abychom se dobře bavili. Celý den bylo krásné počasí, tak jsme všichni doufali, že se to večer nezkazí. Štěstí nám přálo, a i přes menší inverzi byla stále dobrá viditelnost. Tu spíše než počasí zhoršoval světelný smog z měst a průmyslových zón. Signál z Tachova jsme viděli. Z několika míst na Tachovsku nám lidé hlásili, že signál viděli. Zajímalo by mě, jestli nás bylo vidět i na stanovišti E11, kam jsme signál posílali

 8. Ahoj, Vysoké nad Jizerou…Šibeniční vrch letos poprvé. Viděli jsme Kumburk a nás zachytil Mužský….my jsme patrně signál také zaregistrovali Kopanina nenalezena, neboť jsme netušili kterým smerem Jinak za čerty 3+3(3 velcí a 3 malí, 3 ženy a 3 muži) a návštěvníků cca 11! Někteří aktivnější . Oheň a červené signální svetlice, tedy bez kraválu, bubny, chřestidla a píšťalka. Pristi rok musíme lépe vychytat s kontakty na okolní posádky. Díky za spojení a bylo to super,i když památku v podobě zánětu spojivek mám doted čert Andrea

 9. SYLVÁN..holý vrch nad Plzeňskou kotlinou….potřetí na tomto místě…celkem se zůčastnilo tak 30 čertíků a čertů…signál z 18 km vzdáleného Křemenáče jsme krásně přijali a dále ohněm a mořskými světlicemi z ruky poslali přátelům na Kotlík….další signál jsme viděli klasicky z Ķřížového vrchu…
  – děkujeme organizátorům KT,
  – děkujeme za návštěvu sousedních čertů z Kotlíku,
  – děkujeme početné skupině kolem Kali za úžasnou atmosféru plnou drobných rituálů, a za rozechvění celeho vrcholu několika bubínky a gongu,
  – děkujeme za účast všech nových tváří
  – děkujeme za krásný začátek jara…

 10. Ahoj, zdraví Rozhledna Králov. Účast hojná, počasí naprosto skvělé, signály jasné a zřetelné :). Děkujeme Vlastíkovi a spol. a těšíme se na příští rok. Čertiska Al a spol.

 11. Je super.ze mate takoveho konicka.ale horsi je.ze ohen palite na soukromem pozemku bez souhlasu majitele v chatove oblasti Kamenak.vsude sucha trava.listi.vinohrad. To mi normalni nepripada.kdyz vam nekdo nici majetek, ohrozuje vinohrad a chatu,vstoupi na nej parta nam neznamych lidi, podpaluji pole se suchou travou.delaji ohen a ani nemaji tolik slusnosti,vam o tom rict.ohniste doutnalo jeste celou nedeli.nikdo to nehlidal! foto mam.jsem rozcarovana.co si lide dovoli. Taky k nikomu nevstupuji na zahradu bez pozvani! A nechceme ani domyslet.kdyby se ohen rozsiril dal! Kdo by za to zodpovidal.hradil skodu atd.

  1. Myslím, že pláčete na špatném hrobě. Pokud tomu bylo opravdu tak, je oznámení na Policii ČR relevantním počinem. Je jasně dáno v dispozicích KT, jak se mají účastníci chovat a jestli jste se setkali s podobným jednáním, měli jste je upozornit, popř. použít jedno ze dvou kouzelných čísel 150 nebo 158.

 12. D 3 Hodětín
  Zdravím všechny čerty a účastníky KT 2019
  Sešlo se nás na kopci u rozhledny asi 20, pár dětí a tři psi. Při ohni jme si opekli buřtíky a dali nějaké pivo. Bylo krásně teplo a výborná viditelnost.Před signalizací jsme vystoupali na ochoz rozhledny a pozorovali obzor. Dobříš jsme možná zahlédli , a předešlou signalizaci z Pačisky ,tak jako loni jsme viděli pěkně.Ve stanovený čas jsme odpálili červenou námořní světlici s padáčkem / za 8 let nejlepší volba / Následné signály Milín a Březnici jsme neviděli. Viděli jsme ale krásně Týn, tak jako už před léty..
  Na kopci jsme ještě pobyli nějaký čas a pak vyrazili do restaurace, kde jsme provedli vyhodnocení.
  Velké díky Vrchnímu čertovi a jeho spoluorganizátorům za perfektní organizaci a díky všem čertům a účastníkům ,kteří posláním světla přivítali letošní jaro. Tak za rok …

 13. F17 – Zelený kopec ( Chlum Sv. Máří ).
  Gratulace všem signalistům “Keltského telegrafu 2019” a organizátorům zvláště !!!
  Toto stanoviště nebylo do poslední chvíle obsazené, tak jsem se toho ujal,
  abych spojil kamarády z F18 s čerty na F16.
  Počasí přes den krásné, slunečné, pro pobyt v přírodě jako dělané. Vybrali jsme
  signalizační i pozorovací místo mimo zástavbu, abychom nerušili domácí usedlíky.
  Vidět bylo jak na F18 ( Zelenou horu ), tak na F16 ( Skamenici ). Při této premiéře
  jsme byli pouze 3 – čert Láďa, čertice Renda a čertík David. Táborák jsme nedělali,
  pouze signalizovali ohňostrojem.
  Se západem slunce klesla dohlednost vlivem oparu. Tak jsme zahlédli pouze světla
  z F15 ( Krudum ) a z F16 ( Skamenice ). F18 ( Zelená hora ) vidět nebyla, dokonce
  ani červená signalizační světla televizního vysílače na Zelené hoře. Bylo to daleko.
  Potěšilo nás pozorování z Fb9 ( Lomnice ). Tímto směrem nás nenapadlo koukat,
  tak příští rok se polepšíme a zraky své i tímto směrem zaměříme. Čerti L+R+D.

 14. I4 Větrníky
  Tento rok jsme oslavili již půlkulaté – 5. výročí, sešlo se celkem cca 30 čertů, čertic a čerťat. Počasí bylo skvělé, takové teplo a klid nepamatujeme. Špekáčky všem chutnaly, oheň pěkně hřál, akorát teplého čaje se tolik nevypilo. Signál jsme tradičně začali sledovat, když přišly na řadu Dívčí Hrady A23 a tentokrát jsme všichni signál jednoznačně viděli, v předchozích letech buď nic, nebo jen ostříží čerti. Měřením mi to vychází na vzdálenost téměř 43km. Potom už jsme se připravili na naši trasu a očekávali signál z I1 Brdo, tam nezklamali a signál byl hezký. Následoval signál z I2 Prasklice a tam jsme nebyli úspěšní, nemáme přímou viditelnost a jak píší místní čerti, lítalo jim to po zemi, tak snad příště. I3 Švábenice pak měli signál jasný a bezproblémový, kopeček mezi námi bez problémů překonal. To už nervozita vystoupala a začal jsem si zapalovat bengálskou tyčinku, či jak se to jmenuje, na odpalování idealní, už člověk nemá popálené prsty od zapalovače a případný vítr nemá šanci. Vše šlapalo, odpálil jsem několik různých raket a jeden šestikompakt. Tak jsme snad byli vidět. Dvě minuty utekly jak voda a už jsem se těšil na I5 Chocholík, který nikdy nezklame. Ovšem pochvala místním čertům, ten signál byl fantastický, asi světlice na padáčku, to by bylo vidět i v totální mlze. Ještě jednou díky, sklidili jste velké ovace. Pak jsme viděli myslím ještě jeden signál I7 a tím jsme vyčerpali viditelnost… Ostatní stanoviště byla příliš daleko. Všem díky za bezva zážitek a koordinaci na stránkách. Příští rok zase naviděnou! Čerti z Větrníků

 15. I1- Rozhledna Brdo
  Sice jsme se letos sešli jen ve velmi komorním počtu lidí, i tak to byla velice povedená akce. Počasí nám krásně vyšlo, bylo teplo a nefoukalo, tak jsme se u ohně zdrželi trochu déle. Spálili Morenu a všechno, co už nám pomyslně neslouží, přáli si pro nový rok přání, opekli špekáčky, mužská část osazenstva odpálila ve 20.00 světlice, ženská část se kochala výhledy z rozhledny – Buchlov, Salaš, Prasklice, Švábenice,Větrníky i Chocholík. Prostě paráda. Na závěr jsme se prošli noční krajinou nazpátek na Bunč. Prostě jsme si to užili a těšíme se na další ročníky.
  Posílám pozdravy všem – čertice Denča

 16. I2 Prasklice. Tak letos jsme poprvé viděli Brdo ( prohrála jsem flašku slivovice-kdo uvidí Brdo, dostane panáka-viděli jsme ho všichni ), Švábenice byly úžasný a opravdu jsme letos zase zahlédli Chocholík. Takový parádní výhled jsme zatím ještě neměli. Jsme rádi, že nás švábenice viděly, protože letos nám selhala pyrotechnika a ohňostroj místo nahoru letěl po zemi a všichni jak jsme tancovali mezi rachejtlama. Asi to zachránily ty římské svíce.

  1. jéé to je super, že jste nás (Brdo) konečně viděli, i když každý rok předáváme úplně stejný signál..ale je pravda, že letos byla perfektní viditelnost. Tak jste si slivovičku aspoň všichni užili. Těšíme se na příští rok. Denča

 17. Zdravím z Lipské hory v Českém středohoří

  Poté, co jsem dělal roky čerta na Košťálově, jsem se rozhodl změnit lokaci. Na Koštálov chodilo už příliš lidí a navíc bez patřičné úcty. Masové akce mě nebaví. Lipská hora měří skoro 700 m a výstup na ní je strmý a náročný. I proto nás nakonec bylo cca 12 + nějaké děti a psi (ideálněí stav). Velký oheň na “základně”, plno buřtů a všeho možné včetně Jacka udělalo večer příjemným. Signály jsme i přes opar viděli, a to cca 10-12. Linie se pěkně držela. Signální oheň jsme zapálili tak o minutku později, ale no stress, hlavní je společná radost z času stráveného na kopci (letos celkem 17 hodin) a spojení s přírodou. V noci se zatáhlo, ale oheň hřál dlouho – tak jsme seděli a povídali. Vše skončilo úklidem místa cca v 9 ráno. Parádní akce, díky moc organizátorům, pana Helu musí bavit dělat tu trasu, protože letos si s ní úžasně vyhrál! Děkujeme, čert František. Dycky Lipská!

 18. A23 Kadovská hora (u Miroslavi)
  Navzdory tradici letos skoro nefoukalo a bylo teplo (velmi netypické Telegrafní počasí). Už hodinu před plánovaným příjezdem malí čertíci (nebo čerťata?) hledali v okolí dřevo, pak mi pomohli s přípravou odpalovacího místa signálu, rodičům pomohli s buřtama (hlavně s jedením) a nakonec svorně kolem ohně usnuli, takže ještě pomohli vyrobit úžasné ticho a klid.
  Sešla se na kopci celkem tradiční sestava, letos posílená o dva nečekané hosty (tímto je zdravím až k Rakouským hranicím), takže nás bylo celkem 12. Viditelnost bohužel nebyla příliš dobrá. Navzdory tomu jsme zahlédli signál z Vintoperku (A14) a samozřejmě nádherný a jasný signál z Dívčích hradů (A21) a ještě z Rapotic-Pyramidy (A25a) ale to byl především zvuk ohňostroje s nejistým odleskem (snad jejich signálu).
  Vlastní signál v podobě 3 raket jsme vypálili přesně na čas a vysoko.
  Shodli jsme se, že akce byla letos velmi vydařená a těšíme se na příští rok!
  Já osobně bych chtěl ještě přidat poděkování vrchnímu čertovi i všem pomáhajícím za skvělou organizaci.

  1. Zdravim z Pyramidy – meli jsme cervenou namorni signalni raketu odpalovanou z ruky, to aby jsme nedelali hluk. Jestli jste nas videli tak jsme moc a moc radi.

 19. Fa6 Kočičák u Chomutova
  Zdarvím všechny čerty a příznivce KT. Sešlo se nás letos asi 40, snědlo 30 buřtů, bochník a půl chleba a vypily dva litry medoviny 🙂 Bohůmžel jsme nesměli být jako vloni na Hradišti u Černovic, ale díky Jirkovi Piramovskému jsme mohli uspořádat KT v areálu Muzea pohraničního opevnění Na Kočičáku. Počasí nám do poslední chvíle přálo, jenže těsně před rozsvícením padl opar a na své sousedy jsme neviděli, ani na nás vidět nebylo. Jen Kolinu u Kadaně někteří zahlédli mezi stromy. Všichni si to ale moc užili a všem co nás navštívili moc děkuji … zase za rok.
  Zdraví čert Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *