Vaše dojmy a zážitky z dnešní vydařené akce pište do komentářů:

 

117 Comments on “První dojmy 2019”

 1. C21a Alfa Keltský telegraf 2019 – bezva akce! Na místo jménem Kozí vrchy jsem se vypravil poprvé a naslepo až za stmívání, bez toho aniž bych na této akci kohokoliv znal. Místo jsem vybral pro svoji dostupnost, podle obrázku skal na google mapách a také proto, že okolí ČZU, na kterou jsem chodil několik let, vlastně skoro neznám. Po cca kilometrové cestě od ČZU severním směrem jsem dorazil na místo a padla úplná tma. Přes nepatrné obrysy místních skalisek jsem pokračoval stále dál, ale po hlavním čertovi Jitce a ostatních, které jsem na místě očekával, nikde ani vidu ani slechu. Přes toto návrší mi z blízkého letiště v Ruzyni těsně nad hlavou proletělo už 3. letadlo a v momentě, kdy jsem to chtěl pomalu zabalit, jsem zahlédl houf světýlek hluboko pode mnou v lese. Postupně se přidával i křik dětí a jedno zvolání – Jitko! Věděl jsem tedy, že jsem tu správně a skupince zasignalizoval svou přítomnost houkáním sovy, kterého si skupinka ihned všimla a v odpověď mi přicházel hlas vlků a sov od rozdováděných dětí. Na malém paloučku jsem se ke skupince připojil. Za přispění každé dětské i dospělácké ruky, která přinesla větévku nebo klacík, se rozdělal ohýnek, od kterého se linulo velice příjemné teplo. Skupinka asi dvanácti dětí a osmi dospělých se rozesadila v kruhu kolem ohně a mohl začít malý keltský obřad. Každý člen kruhu vyřknul v duchu přání, které hlavní Kelt Jitka doprovázela požehnáním malou větévkou. V opačném směru opět všichni nehlasně poděkovali za něco, čeho se jim v poslední době dostalo. Následoval výběr dvou nejhodnějších dětí, které měly tu čest obřadní větvičku vhodit do ohně a zpečetit tak všechna přání. Nyní přišel čas pro mé krátké vystoupení s ohnivými poikami zažehnutými v našem táborovém ohni. Následovalo vyhlížení předchozího stanoviště, ze kterého měl přijít světelný signál. Bohužel vzdálenost byla velká a světelné znečištění ještě větší, tak signál nebyl vidět. Nastalo tedy hlasité odpočítávání dětí na smluvený čas signalizace z našeho stanoviště. Vystřelili jsme 3 signální světlice v barvách trikolory a o další 2 a 4 minuty později viděli a slyšeli následující signalizace z dalších dvou stanovišť. Hlavní čert prohlásil keltský telegraf a splnění našeho úkolu poslat signál dál za úspěšný. Následovala cesta domů. Cestou se odpojily děti s rodiči a zůstavší dospělí pokračovali po Dejvických pivovarech a hospůdkách. A to je vše, přátelé. Povídání bez jediného rozsvíceného displeje mobilního telefonu, společné chvíle okolo praskajícího ohně, malý rituál s příjemnými lidmi, to vše pro mě bylo krásným zpestřením tohoto víkendu 🙂

  1. Hradiště Zámka C21b – čert Káča + oddíl ZHSK
   Ahoj, bohužel stanoviště Alfa a Váš signál přes hřbet Roztockého háje jsme nemohli vidět… Nás bylo 21 (skauti z Prahy 1) + 6 příchozích návštěvníků kolem ohníčku na Hradišti Zámka. Ve správný čas jsme (poprvé) vypálili malý ohňostroj, a o dvě minuty později jsme zahlédli světlice z Holého vrchu. Těšíme se na příští rok 😀

 2. K7 Křížový vrch u Rudy
  Krásný vlahý večer plný hvězd, náš úkol 20 12 splněn, sešlo se nás cca 35. Prima parta lidiček, spojili jsme se z Bouzovem, Bradlem . Příští rok zase vyrazíme, díky organizátorům

 3. L5 rozhledna Mariánka, Mariánská Hora u Lanškrouna.
  Nádherné počasí, velká viditelnost, nebe plné hvězd a tma jak v pytli. Celkem se zúčastnilo asi 8 dospělých a 10 dětí. Opékání buřtů. Viděli jsme L3 Novou Roveň ve 20:22, blikající asi dálková světla automobilu. Ve 20:24 také blikající signál z Útěchova, asi také světla auta? Snad jen o kousek vpravo, než jsme si vyznačili. Ze směru od Rovně pak červená rachejtle. Ve 20:26 jsme viděli ohňostroj z Lázku. Ve 20:28 čert junior Vašek odpálil kulovou pumu a po ní římskou maxisvíci. Potom ještě zbývající kulové pumy. Budeme rádi za info od ostatních pozorovatelů, jak nás viděli. Pro příště by se hodily vysílačky, abychom si mohli potvrdit pravost signálů, probrat jejich viditelnost, nebo poklábosit, jak to vypadá u nás a u nich. Těšíme se na příští rok!

  1. Ahoj Nová Roveň posílala signál červenou námořní světlicí ..tak samo Útěchov… zdravíme do Lanškrouna :))

 4. C20a – Chrášťanský kopec
  Zdravím všechny čerty.
  Letos to byla naše premiéra, i tak se nás i s děckama sešlo asi 25. Počasí a nálada výborná. Náš kopec je vlastně skládka vytěžené hlušiny, takže příroda bohužel nic moc, ale aspoň jsme nerušili lidi ani zvířata. Směry předchozích i následných stanovišť jsme si zavčasu naznačili kamením na zem a dva až tři předchozí signály jsme zaznamenali. Ten následující po nás viděli jen čerti s ostřejším zrakem. Opeklo se pár buřtíků a malí špunti se vetšinou zajímali a kladli zvídaé otázky, když jsem jim vysvětloval, co to ten KT vlastně je. Snad i ostatní cítili spojení s dalšími stanovišti a i příští rok se sejdem k oslavě jara a uctění přírody.
  Díky všem organizátorům, jsme rádi, že jsme se mohli přidat.

  Čert Papoušek

 5. Bacín C15

  V srdci Českého krasu, na nejvyšším kopci Bacíně, jsme se i letos sešli, abychom přivítali jaro a vyslali náš signál. Počasí nám mimořádně přálo – bylo příjemně teplo a bezvětří; viditelnost též velice dobrá. Žádný program na Bacíně nemáme, spíše se jedná o setkání u ohně, který z bezpečnostních důvodu rozděláváme v přenosném ohništi.
  Letos se nás sešlo 15.
  Ve stanovený čas jsme vyslali k nebi dvě signální světlice, které na dlouhý čas ozářily krajinu. Poté jsme netrpělivě vyhlíželi navazující světla. Ze zdického Knihova jsme světelné znamení nezachytili. Krásný signál byl z rozhledny Máminka, která celý večer svítila do kraje červeným světlem. Dále jsme viděli signály z hudlické skály, z Dědu u Berouna, ze stradonického oppida, pravděpodobně i z Vysokého vrchu u Unhoště. Na Brdech jsme viděli signál pouze se Studeného vrchu.
  Po odpálení světlic jsme ukončili zimu spálením dvou Moran a přivítali jaro.
  Děkujeme panu Helovi a všem organizátorům této jedinečné akce a těšíme se na další ročník.

  Fotky k nahlédnutí zde: https://obecvinarice.rajce.idnes.cz/2019_Keltsky_telegraf

 6. L3 Nová Roveň u Bouzova..Teplá noc, plná pohanské magie,
  doprovázena bubnováním a tancem okolo vatry…
  letos velice povedená oslava příchodu jara…
  signál spatřen Stromová louka, Křížový vrch,Špičák,Zámeček..Útěchov a pak neurčitě Kralický Sněžník..a stanoviště okolo Lanškrouna??
  Děkuji všem za úsměvy a dobrou náladu…a skvělé bubenické výkony…Petr,Martin:) Ondra…a spol.

 7. Mastník – Staré čarodějnice
  Jasno, + 12. Sešlo se osm lidí. Viditelnost výborná, přesto jsme jiné signály nezachytili.

 8. L22 vrch Mužský. Letos poprvé jsme se připojili k telegrafu a byl to nevšední zážitek. Sešlo se asi 20 příznivců, nejmladší bylo 6 let a statečně vydržela čekat celé 2 hodiny. Oheň jsme rozdělali pouze symbolicky na opékání vuřtů, zato světlic jsme postupně zapálili 5. Dobrá viditelnost nám dovolila pozorovat stanoviště L20 Šibeniční vrch u Vysokého nad Jizerou a poté ještě L21 Rozhledna Kopanina. Díky všem za účast a podporu.

 9. Stanoviště L18 hrad Kumburk
  Sešlo se hejno hradních a velké hejno našich příznivců a přátel tentokrát z řad “lovců kešek”. Dohromady nás bylo asi 50. A to je nejvíc za všechny ročníky.
  Viditelnost nic moc, na obzoru opar. Stanoviště před námi jsme neviděli a Šibeniční vrch za námi jsme spíš odhadli, ale oni nás viděli dobře. Oheň na věži jsme podpořili jednou červenou světlicí.
  Moc jsme si to všichni užili, vrchnímu čertovi patří náš velký dík.

 10. Na Bílém kameni u Velkých Popovic nás bylo lehce přes dvacet, místní Zpravodaj bohužel otisknul začátek o hodinu dřív, takže dost lidí otráveně odešlo (a to mi něco pořád říkalo, abych přišel letos hodně brzy, příště ten vnitřní hlas už poslechnu!), odezvu na dalším čertovišti C3 Vápenka jsme ale nespatřili, zato jsme si hezky popovídali o čertech a jiných bytostech, říkal jsem, že simulujeme historickou scénu, jak Alexandr Makedonský překročil Dunaj v tažení proti Keltům v dnešním Maďarsku, a oni že to přes Vlastimila Helu posílají dál, a všichni jsme si připadali tak trochu jako Keltové a trošku i jako ten slavný Aristotelův žák, teda aspoň já…

  1. Byli jsme se jako každý rok podívat na Pepři u Jílového. Signál z Bílého kamene byl dobře viditelný. V místě, kde by mohla být Vápenka, se objevilo nějaké světlo hned po vašem signálu – ne v určený čas. Vypadalo spíš na nějaký reflektor, rozhodně to nebyla rachejtle ani nic podobného. Náš čert Michal byl opět perfektně připravený nejen na signalizaci i na návštěvníky. Nechyběl oheň a občerstvení. Díky a těšíme se na další ročník. Eva a Jarda

 11. U Jelínka, F13
  Zdravíme všechny. Také u nás to byla premiéra. Děkujeme Vlastíkovi Helovi za propojení našeho stanoviště do modré linie.
  Z našeho místa jsme před soumrakem určili viditelná stanoviště. Pak se ale Karlovy Vary a bližší i vzdálené kopce začaly halit do mlžného oparu. Karlovy Vary světly vévodily, ale přesto jsme viděli bludičku Andělskou Horu. Místo se osvědčilo. Viditelné spojení bylo stvrzeno i telefonicky. Děkujeme čertům z Andělky, že se ozvali. Byli jsme ve velkém očekávání, jak to zvládneme, jestli bude oheň dostatečně velký, jak dlouho bude do dálky zářit. Světelnost jsme doplnili římskými svícemi, abychom čerty z Andělky ujistili, že se dívají správným směrem. Ani jsme nepotřebovali doplňkovou zábavu. Oheň sám o sobě byl magický a cesta na palouk pod lesem dobrodružná.
  Mnozí čerti nechtějí používat zábavní pyrotechniku, ale záplava okolních světel je tak silná, že několik rachejtlí v určený čas usnadní nalezení přátelského signálu.
  Těšíme se na příští rok a děkujeme za podporu.

 12. Malý Chlum u Boskovic, I9
  Ahoj čerti a příznivci. Na Malém Chlumu se nás opět sešlo hodně – téměř 90 . Přitom dětí v účasti rok od roku přibývá. I my čerti už vychováváme následovníky. Je pravda, že akci děláme pořádnou propagaci, a to i za pomoci okolních obecních úřadů. Signál jsme úspěšně převzali i předali dál na západ. Po signálu byl asi 15-ti minutový mystický program. Díky důkladné přípravě a velmi dobrému počasí se akce vydařila.

 13. L12 Čertova skála nad Suchým Dolem
  Počasí krásně jarní (po objednávce 🙂 ) – jasno, sucho, teplo, odpolední větřík s večerem ustal. Užitkový oheň jsme zažehli se soumrakem, neboť bylo třeba nejdřív nasytit trousící se příchozí čerty a hlavně čerťata, kterých tedy letos na našem kopci skotačilo požehnaně. Poté jsme za víření bubnů skrze oheň a obětiny poslali poděkování a přání do éteru… Ač jsme se snažili, signál z Dobrošova (L10) jsme z neznámých důvodů nezachytili. S poříčskými čerty, i když Na Kopci (L10a), jinak ale hluboko v údolí kam nevidíme, jsme zůstali pouze v mentálním kontaktu. 🙂 Po našem signálu Žaltman, jako již tradičně, potvrdil své kvality a seriózní přístup a byl svými rachejtlemi nepřehlédnutelný. Bubny, kytara a Sáby úžasný zpěv pak přivítaly jaro, a u žhnoucího ohně písně zněly ještě dlouho do noci, a skalní zůstali až do rána. Tak se budeme těšit za rok zase na kopci… 🙂

  1. Házmburk 2019

   Na Házmburk přišlo prý kolem 100 lidí. Bohužel kelt, který měl přinést píšťalky se nedostavil a tak muzika nebyla žádná. Jako každý rok jsme měli “jen” opékací ohýnek, ale červené signální světlice jsme letos odpálili dvě. Viditelnost letos byla malá, i když k večeru se to zlepšovalo. Viděli jsme spoustu světel okolo, ve 20:08 to začala Slánská Hora, letos asi poprvé jsme viděli i Říp, Ředhošť, Blšanský Chlum, Raná, Oltářík to zřejmě nestihnul ve správném čase, Košťálov, Milešovka, Lovoš, Hrádek u Lovosic, Prackovická Skála, Strážiště, Radobýl, je tam těch stanovišť hrozná spousta. Během večera stále zesiloval vítr, tak že když jsme slezli z pozorovatelny byli u ohně už jen pracovníci hradu…Děkujeme pořadatelům za uspořádání KT a paní kastelánce za poskytnutí útočiště na Hradě.

 14. Chmelník C 43
  Zdravím všechny čerty.
  Včera proběhlo všechno v pořádku, sešlo se nás víc jak dvacet. Nejmladšímu účastníkovi Matýskovi bylo šest let a nejstarší účastnici 72 let. Bylo teplo, ale bohužel opar, takže dohlednost nic moc. Nicméně potvrzujeme vizuální kontakt na Javorský vrch kde byl oheň, Děčínský Sněžník – krásný ohňostroj, potvrzujeme Lenču na Lesné, kde měli ohňostroj a dál už bohužel nic. Sokolí vrch byl v mlze a přes světelný smog Děčína nebyl vidět.
  Zkoušeli jsme navázat rádiové spojení, ale nedařilo se. Tak třeba to vyjde příští rok.
  Zdravím Jitka

 15. Zdravím z Pačisky (D2).
  Letos jsme zřejmě naposledy stříleli pyrotechniku. Kvůli velké vzdálenosti od okolních stanovišť každoročně řešíme, jakou světlici použít, abychom byli vidět. Loni jsme poprvé vyzkoušeli námořní světlici s padáčkem, která je skvělá, že letí vysoko a padá dlouho. Letos se nám to však málem nevyplatilo a museli jsme hasit místo dopadu světlice, která ještě stále hořela.
  Zraje v nás proto rozhodnutí, přestat od příštího roku úplně střílet. Nestojí to za riziko požáru, který může pyrotechnika způsobit.

  Jinak, viděli jsme Kuníček, na Dobříš nemáme viditelnost kvůli lesu.
  Co se týče setkání, jako již tradičně bylo skvělé. Opět nás bylo víc a i vzhledem k teplému počasí by se nejraději sedělo až do rána.
  Tak zase za rok, AHOJ!

 16. Stanoviště C4 Kamínek u Dolních Břežan, Střední Čechy, vysílání v 19:36, sedmé vysílání.
  Vymodlené počasí vydrželo až do pozdních nočních hodin, kdy začalo mírně pofukovat. Loni jsme byli díky probíhající stavbě dřevěné vyhlídky bez ohně, letos díky moudrému panu starostovi jsme mohli oheň opět rozdělat. Což ocenili všichni přítomní, kteří se sešli v úctyhodném počtu 48! Raritou byla paní, která nás každoročně sleduje z okna svého bytu na Barrandově v Praze 5, a letos se rozhodla navštívit nás osobně. Bohužel jsem letos nemohla upéct chléb, protože mi včera ráno “odešla” varná deska i s troubou…alespoň rozmarýny bylo dost pro všechny.
  Signály z okolních stanovišť byly velmi dobře viditelné, C3 Vápenka (Psáry) i C3a Pepř (Jílové), ale i C7 Závist a C8 Zvolská homole. Bohužel dál nevidíme, neb nám stíní Brdská vrchovina, jíž z našeho směru vévodí kopec Kopanina s TV vysílačem Cukrák. Na sever od nás je Praha, takže tím směrem nevidíme vůbec nic. A na severovýchod od nás (Úvaly, Říčany, Český Brod) není ani jedno stanoviště!!
  Posíláme velký dík organizačnímu týmu s Vlastíkem v čele a těšíme se za rok na opětné shledání!

   1. Jano, nevím, jestli Vám odpovím přesně na Váš dotaz, ale pokusím se.
    Stanoviště na Závisti máme přesně zaměřené, a jejich signál vídáme jen jako probleskávání světla mezi stromy. Zvolská homole, byť je od nás jakoby za obzorem, používá nejspíš hodně vysoko létající rachejtle, takže vídáme vrchol signální “kytice”. Jestli jste měla na mysli barvy signálu, tak to si opravdu nepamatuji. A mohu se zeptat, odkud jste se dívala?

 17. D20 – vodárna Nesměň, viděli jsme záblesk od Kleti, Krumlov, asi Sosnovec, Todeňskou horu – tam jsme dokonce viděli i ohýnek, Slabošovku a Hradiště. Sešlo se nás 13, počasí a viditelnost výborná.

 18. C57 Hrazený u Velkého Šenova
  Viditelnost menší díky mlhovině a hustému bukovému porostu ale sem tam se nějaká světla objevila,nedokážu odhadnout z jakých stanovišť. C55b Hvozd potvrzuji červenou světlici, jsem rád, že i na takovou dálku šel náš signál vidět. Těšíme se na příští telegraf

 19. D1 Studený vrch u Dobříše
  Panovala prima nálada, tentokrát dokreslená i zvuky bubínku a dřívek. Podařilo se nám vidět hodně signálů. První bylo rozhoření ohně v 19:37, asi na Závisti nebo Zvolské Homoli, jestli jsme viděli něco potom je značně nejisté až do červené, krásně dlouho na obloze visící světlice z Bacína, která jakékoliv pochybnosti vylučuje :-). V 19:48 jsme všichni pečlivě vyhlíželi signál z Plešivce, ale přinejmenším mně se ho nepodařilo zahlédnout. V 50 vzlétly rachejtle od nás. V 52 začala konverzaci ohňostrojem Krušná hora, ke které se připojilo červené světlo z Dědu u Berouna a posléze se k nim přimísil i ohňostroj z oppida Stradonice. Poté se objevovali rachejtle nalevo od K.Hory, asi Špička a Černá kočka, (Podmokly letos nebyly hlášené), v jednu chvíli vystřelovali opět dva Žďárský vrch? a Bílov? Tuším ve 20:02 jsme zahlédli zelené světlo vystřelené možná z Hradiště Zámka nebo některého z okolních stanovišť. Čekali jsme do 20:10 na Říp, bubínek umocňoval napětí, ale nespatřili jsme nic průkazného. Ostatní hlásili ještě tuším Stříbrný vrch krátce po našem signálu, myslím že i Knihov a Hudlickou skálu, a ještě něco kolem osmé ale nevím kterým směrem se v tu chvíli dívali. Myslím, že jubilejní ročník se na Studeném vrchu velmi vydařil a už se těším na další rok.

  1. Hradiště Zámka C21b – čert Káča + oddíl ZHSK
   Ahoj D1, v první chvíli, když jsem četla, odkud odevšad jste viděli signál, tak jsem trošičku záviděla. My nemáme na tu dohlednost moc štěstí, buď je mlha, nebo ve výhledu stromy nebo…. Pak dál jsem četla o zeleném světle z Hradiště Zámka – to mohlo být naše, jedna z našich rachejtlí byla zelená, zatetelila jsem se radostí… Ale nedalo mi to, a zkusila jsem to přeměřit Výškopisem. Mezi námi a Vámi je několik kopců, nejvyšší asi sto metrů rozdílu, a myslím si, že tak vysoko naše rachejtle nelítaly. Škoda… Ale mohli jste vidět po nás následující Holý vrch, ti taky stříleli světlice a větší než my, čas měli 20,04, a od Vás podle Výškopisu vidět být mohli (i když je to dálka, přes 40 km, to se mi ani nechce věřit). Ale ať je to jakkoli – myšlenkou Keltského telegrafu jsme byli propojeni v ten večer všichni, ať už jsme na sebe viděli nebo ne 😀

 20. Lomnice, Fb9
  Ahoj všem, u nás v Lomnici to byla premiéra, sešlo se nás kolem 20, hodně dětí i pes. Počasí nám přálo a i když nás dost rušila světla, viděli jsme telegrafovat Krudum, Kamenici i Chlum sv. Máří. Z Kamenice nás viděli, a ostatní? Užili jsme si to. Díky organizátorům i všem příchozím za pohodovou atmosféru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *