Vaše dojmy a zážitky z dnešní vydařené akce pište do komentářů:

 

116 Comments on “První dojmy 2019”

 1. F11b Rozhledna u Odeře
  Zachytili jsme signál – světlici – z F11a Merklín, na který jsme se napojili. Vše proběhlo podle plánu, dnes bylo více čerťat než dospělých a celou akci jsme si opravdu užili. Děkujeme organizátorům, ostatním čertům i návštěvníkům za další krásný zážitek. V příštím roce se opět těšíme.
  petronela

 2. K7 Křížový vrch u obce Ruda
  Na Křížovém vrchu u Rudy se sešlo nejvíce čertů v historii. Bylo krásné počasí a výborná dohlednost. Vyslal jsem signál v určený čas. Použil jsem červenou světlici. Bohužel jsme neviděli signál ze Špičáku. I přes spoustu očí, které ho hledaly. Zajímalo by mě, čím na Špičáku signalizovali, třeba jsme jej jen přehlédli kvůli okolním světlům.
  Perfektně jsme viděli signál z Bradla.

 3. Stanoviště D 5 Stráž. Keltský telegraf se moc vydařil,spojení navázáno,signál odeslán,bylo to moc fajn,paráda,kamarád Míra hrál jako bůh a dábel zároveň,díky moc,všem organizátorům.Nádherný večer,vše perfektně připraveno.
  Škoda že mezi námi a Týnem nad Vltavou není několik dalších stanovišt.

 4. A35 Tomsuv Kopec TRi čerti na Stanovisti Viděny aspon tri predchozi stanovistě.

 5. Písečný vrch Teplice.

  Tak jsme se na akci těšili…
  Ještě deset minut před termínem odeslání signálu lidé bloudili s baterkami po celém Písečáku a hledali stanoviště. Pět minut před odesláním se přivalila za hlasité hudby skupina teenagerů. Oheň se rozdělával na poslední chvíli a připraveného tu nebylo nic.

  1. Pravděpodobně jste byli na jiném místě. Žádná hlasitá hudba se u nás nekoná! Na našem stanovišti (Písečný vrch) hořel malý oheň již cca od čtyř hodin a každý mohl opékat. Přípravu jsme začali již ve tři hodiny odpoledne. Velký signální oheň byl rozhořen chvíli před předáním signálu. Od sousedních čertů byla potvrzena viditelnost. Příště doporučuji vyrazit ještě za světla, ať nebloudíte.

 6. Stanoviště F18 – Zelená Hora u Chebu. Počasí nám opět přálo až… Celý den úžasné – buřtíkový oheň plál už od 12.h. Do soumraku jsme připravili vatru na hlavním ohništi. V průběhu dne se na našem stanovišti vystřídala pěkná řádka lidí. Nakonec v signální čas nás bylo cca kolem 35. Akorát těsně před signálem padla mlha a jen velice špatně jseme viděli jediný signál s předešlého vrchu. My jsme prý už nebyli vidět vůbec :-(. Jsme již poslední stanoviště – snad na příští rok se někdo přidá směrem na Aš nebo někde u Komorní Hůrky. Opět děkuji organizátorům za práci na webových stránkách a přípravě cest a časů. Dále děkuji lidem co pomohli na stavbě hranice a také děkuji návštěvníkům. A velké dík přírodě za přípravu krásného počasí. Třikrát hurá a příští rok nashedanou – Čert Honza.

 7. Ahoj přátelé,
  na letošní telegraf se konečně umoudřilo počasí. Viditelnost skvělá, účast ještě lepší a světla lítala. Viděli jsme Chlum, Horní Jelčany, odpověď přišla z Oškobrhu, pak byla vidět Kóta u KH, záblesk došel od Menhiru v KH. Z Vysoké jsme nic nezahlédli. Škoda.
  Z počáteční dvojice před lety se stala časem skupinka a letos skupina. Bude-li to pokračovat takhle dál, bude nás na kopci jednou dav!!
  Světelný signál jsme poslali i za bezva kamaráda Slávka Beneše! Pozdravoval všechny z Kolína ze Senecure.
  Děkuji všem: radioamatérům, dětem a jejich doprovodu, pejskům a jejich páníčkům.
  Přijďte za rok zase!
  Čerti z Křečhoře Lu a Venda

  1. Kopec Křečhoř u Kolína – dodatečně hlásím přesnou polohu.
   Díky za ohlasy z okolí.
   Vysoká ,Vysoká polepši se. Příště čerti nezaspěte, jaro je tady!

 8. AC2 Chlum u Kolína.
  Ahoj všem čertům. Viditelnost slušná. Byly vidět signály z Horních Jelčan, Křečhoře, Oškobrhu. A i když to máme přes kopec i signály z kóty 341 a Menhir u Kutné Hory. Z Vysoké ač je to kopec široko daleko nejvyšší, nic:-( . Sešlo se Nás celkem 40+pes. Účastníci si opekli špekáčky a prošli se po 400m dlouhé stezce osvětlené z obou stran svíčkami. Všichni jsme si to moc užili.
  Velký dík organizátorům a těšíme se na příští ročník 🙂

  1. Píšu jen jako lońský čert z Čáslavi – byli jsme na Menhirech v Kutné Hoře a Vysokou jsme viděli – měli myslímže červenou světlici ….. a byl vidět i mohutný plamen pár minut.

   1. Zdravím Čáslaváky, bohužel čert z Vysoké se ze zdravotních důvodů nedostavil a náhradníka už nestačil zkontaktovat. Červená světlice a ohňostroj šel ve stanovený čas od Nás. Nicméně čert z Vysoké na příští telegraf nabízí své stanoviště k dispozici a ač je to pozice velice slušná (nejvyšší místo široko daleko) nikoho se mi zatím sehnat nepodařilo. Takže pokud by byl z Vaší strany zájem, napište a dohodneme to.
    Hezký den.
    Čert Petr.

 9. Na Bradle výborná viditelnost, skvělá nálada, vynikající špekáčky, plno pozitivní energie a signál ze Špičáku u Dobřečova byl pěkně vidět a předání našim spřízněným duším na Bukové hoře byl předán a opětován. Děkujeme za tuto skvělou tradici a těšíme se na další ročníky teto báječné akce.

 10. L13 Žaltman
  Letos bylo krásně jasno, teplo, vítr téměř žádný. Ideál. Jen lidí se sešlo pár, oproti loňsku zklamání. Ale příští rok to určitě na nové rozhledně bude lepší. Jinak krásně odpozorovaný Dobrošov L10 a díky avízu od Standy Staříka z Čertovy skály (L12) jsme zachytili jejich rachejtle. Jejich oheň pochopitelně vidět nebyl a světlomety taky ne. Co naopak vidět nebylo vůbec, byla Hvězdárna L14 a že ji máme jako na dlani. Špekáčkový oheň sice plápolal, ale signální světlo žádné. Takže tolik od nás.
  A teď mám velkou prosbu na čerty ze stanovišť L14a – to je nové, hornokostelecké Končiny, pan David Cinke a především L15, čert Petr. Na můj e-mail “klimes_jan@volny.cz” mi prosím pošlete kontakt na sebe, ať se můžeme do budoucna domlouvat mezi sebou. Díky GDPR zmizela tato informace z vizitek stanovištť a já tak nemohl odpovědět na loňský dotaz “z Kuksu”. Neb jsem se na zprávy po komunikaci se Standou podíval až v prosinci a to už mejly zmizely a možnost odpovědět v příspěvcích už taky. Tímto se Petrovi Horáčkovi omlouvám, že jsem neodpověděl, neměl jsem už jak. A slibuji, že mejly dál šířit nebudu.
  Přeji všem krásné dny, pohodu a těším se s okolními spolublázny na další spolupráci a komunikaci,
  čert Honza

  1. Tož Teufelstein opět zdraví Hexenstein! 🙂 Krásně jste to zase poslali dál! Ale hlavně nás těší, že jste nás i přes ty přerostlý smrky letos viděli! 🙂 Třeba to za rok bude už o něco jinší… z nové věže… 😉 I Vám krásné jaro!
   čert Standa

 11. D-25 Šibeniční vrch u Č.Krumlova
  Dohlednost i počasí nádherné,signál z Kletě předán tradičně do Sosnovce, pak Velešín a nádherná červená světlice z Todeňské hory ! potom už jen záblesky nad horizontem, snad Nesmněň….

  Za mně dosud nejlepší ročník počasí…!

 12. C55b Hvozd letos poprvé, sešlo se tu 9 čertů, malinko nám padla mlha, ale i přesto jsme v 21:42 přijali signál C55 Klíče a dále jsme signalizovali na C56. Poté jsme ještě zahlédli výraznou červenou nejspíše svetlici signalizují na C57. Zážitek super a těšíme se na příští rok snad s větší účasti. Všem čertům ahoj opět příští rok! Díky za nevšední přivítání jara:-)

 13. C27 Raná, sešlo se nás asi cca150-200. Signal z Blšanského Chlumu byl krásně vidět. Signál poslán ke kapli, tam bylo také dobře vidět. Děkuji všem za účast a za to, že vás neodradil výstup. Čert Pepa

 14. D23 – Kraví hora
  Ahoj, letos úžasné. Příjemné počasí a dobrá viditelnost. Viděli jsme Kleť a všechny následující naším směrem. Dokonce si myslíme, že jsme zahlédli i signál z trasy Db, z Knížecího stolce, to je 53km. Na trase Db jsme pak nejspíš viděli i Vyklestilku a Luč. A zdálo se, že na nás zareagoval i někdo z Rakouska, ale nikdo tam není hlášený. Asi nějaký tajný ctitel KT.
  Díky a na viděnou za rok 🙂

 15. C42 – Děčínský Sněžník
  Tak letos nám počasí až tak úplně nepřálo. Silný vítr a opar nám moc potěšení ze signálu z okolních kopců nepřinesl. Ale tak už to chodí. Příroda si nedá poroučet a je to tak dobře. A my jsme věděli, že i když se nevidíme, tak že na okolních kopcích čerti určitě jsou 🙂
  Ale o to lepší lepší byla letos spolupráce s NP České Švýcarsko a Lesy České republiky – povolení jsme měli a máme i na dalších 5 let – huráááá a velké díky.
  A co může být ještě lepší, když se k Vám přidá parťák, jako je město Jílové a jeho hasiči. Město Jílové otevřelo a rozsvítilo rozhlednu, postaralo se o čaj a špekáčky,hasiči o oheň a jeho likvidaci, takže měli vše pod kontrolou. A my jsme se postarali o světelné signály pro ostatní kopce. Prostě to klaplo a za to patří všem moc velký dík. Co nás doopravdy mile překvapilo, kolik lidí se vydalo na Sněžník.Letos to bylo opravdu nejvíc za poslední 3 roky. A to na Sněžníku vítr dul o sto šest.
  A teď koho jsme viděli: na Javorském vrchu jsme asi viděli oheň a v čase vysílání nějaké rakety, Chmelník – krásné světlice, Lesná – asi nějaké světlice nebo ohňostroj?, Sokolí vrch – nějaká světla, ale nejsme si jisti, pak jedna velká světlice, jako na fotbale – že by Brložec? a pak už nic. Jen vzdálené záblesky, přes ten opar to prostě letos nebylo moc identifikovatelné. Tak čerti z okolních kopců – velké díky a snad se zase na těch kopečkách sejdeme příští rok. A děkujeme všem příznivcům Keltského telegrafu, kteří letos dorazil na Děčínský Sněžník, městu Jílové, hasičům Jílové+Modrá a NP České Švýcarsko a Lesy České republiky. Petr a Martina

  1. Zdravím čerty na Sněžníku. Potvrzuji viditelnost vašeho signálu (i když mi přišlo, že oproti minulým letům byl o dost slabší). My jsme stříleli na čas 21.12 5 červených světlic. Čerti z Blanska

   1. Zdravíme čerty z Blanska. Letos jsme dělali jen menší ohňostroj – bezhlučný, vzhledem k hnízdícím ptákům a už u toho zůstaneme. Nevím jak u Vás, ale na Sněžníku byl velmi silný vítr a mlžný opar. Tak uvidíme přístí rok. Mějte se krásně a přístí rok už se těšíme. čerti z Děčínského Sněžníku.

    1. Díky za odpověď. Myslel jsem si to, taky pracuju na tom jak to udělat bezhlučně, ale být vidět. Teď používáme ROSky, není to takový randál, ale pořád to není ono. Jinak počasí jsme měli stejné, zvečera to vypadalo dobře, ale pak padnul opar a fičelo jak na lodi. Ale oheň na buřty jsme uhlídali a před odchodem zlikvidovali. Letos jsme měli i hojnou účast, přes třicet lidí, nejmladší účastnici bylo 3,5 roku a nebyla s námi poprvé. 🙂 Kolik bývá u Vás na Sněžníku? Přejeme Vám báječné jaro a těšíme se na příští telegraf.

 16. I11 – Babí lom u Lelekovic, JN89GH, 521 m.n.m.
  Sešlo se nás nakonec 6, takové komorní obsazení. Bylo celkem teplo, ve srovnání s minulými léty.
  Byla trochu horší viditelnost, ale přesto jsme viděli spoustu předchozích stanovišť.
  Těžko říct přesně, ale asi I5-Chocholík, krásně ohňostroj asi I9-Malý chlum, pak nádherný
  vysoký ohňostroj snad Kozárov, asi I10-Hluboké dvory a snad několik dalších.
  Rádiové spojení na CB Kyjov, krásně slyšel Senicu/SK, pak něco na KV atd.
  Mám fotku, ale nevím, kam přiložit..

 17. Krásné počasí, slušná viditelnost, ale chabá účast. Nakonec se nás sešlo jen 8, což po minulých letech (vždy přes 20) bylo nevalné. Ohýnek, ohňostroj, pohoda. Bohužel jen málo bylo vidět z Andělky, asi měli letos slabší rachejtle, a vůbec nic z ostatních stanovišť. Tak nevím, snad aspoň nás někdo viděl…

 18. Stanoviště E3a – Litice-Kotlík u Plzně
  Ahoj, zdravíme všechny čerty a účastníky a sympatizanty KT!
  Dnešní akci jsme zahájili již v pozdním odpoledni neohlášenou návštěvou čertů na Sylvánu, odkud jsme později přijímali signál. Přijetí bylo vřelé, ujasnili jsme si technické detaily předání světla, společně zhlédli západ Slunce a chvíli poklábosili.
  Poté jsme hned spěchali na své stanoviště, kde jsme ve 20:02 zcela zřetelně přijali signály od přátel ze Sylvánu a ve 20:04 poslali pěti světlicemi poselství na letos nově registrovaný kopec Hujáb. Následný signál ve 20:06 z Hujábu jsme dle očekávání nezaregistrovali (patrně to nebylo vzhledem k výškovému profilu trasy možné), ale zřetelně jsme ve 20:08 viděli signál z Křížového vrchu u Stoda.
  Před přijetím a odesláním signálu proběhl při ohníčku v režii čertice Baktinky malý rituál (přivítání jara, spálení všeho zlého, poděkování Matce Zemi a přírodě vůbec).
  Na stanovišti nás bylo celkem pět, ve věkovém rozmezí 7 – 65 let.
  Vyslovujeme velké poděkování a obdiv celému realizačnímu týmu v čele s vrchním čertem panem Helou.
  Zdravíme stovky či spíše tisíce lidí, kteří vyrazili na kopce a přeposílali světelné poselství. Poselství, které spojuje, zklidňuje a činí život aspoň o malý chloupek normálnější.

  1. Ahoj ze stanoviště E0,
   chtěl jsem ukázat dětem hezký zvyk v krajině a bohužel jsem si vybral mrtvé stanoviště. Šli jsme s dětmi temným lesem na Bílou skálu, ale nikdo tu nebyl. Dřevo částečně připraveno, ale nebylo to dokončeno. Netroufl jsem si mezi blízkými stromy oheň rozdělat. Koukali jsme do krajiny, jestli neuvidíme další stanoviště, ale situace byla nepřehledná. Ve 20:00 jsme zaregistrovali v místě, kde jsem předpokládal stanoviště E1 (viditelnost ve vsi je diskutabilní) ohňostroj a následné blikání baterky, snažil jsem se smutně odpovídat. Mrzí mě to už kvůli dětem, které statečně šlapaly temnotou skoro beze strachu, abych na konci nebylo nic. Byl jste někdo na E1 na Křemenáči?

   1. Je to smutné, ale bohužel se to může stát. I čert je nakonec jenom člověk, kterému se může přihodit cokoliv nečekaného. Bohužel kvůli GDPR nebo jak se ta bruselská pindovina jmenuje jsme na sebe ztratili spojení, takže i čerti z vedlejšího kopce se nakonec opravdu domluví jen tím světelným signálem (pokud na sebe nemají kontakt z minulosti). Každopádně jsi ideálním adeptem na čerta na příští a další ročníky KT. Právě už kvůli dětem, aby neztratili víru, že některé věci fungují ať se děje co se děje. Moje dcera se mnou byla poprvé na telegrafu, když jí byl rok a půl. Dneska by mi nikdy neodpustila, kdybych ji na vítání jara nevzal sebou. Čert Míra, C40 Blansko.

   2. Bílá skála byla na poslední chvíli zrušená, oblast patří do lesního majetku Colloredo-Mannsfeld, jehož správce zřejmě stávající čertici odradil a vy můžete být rádi, že vás tam nepřepadlo nějaké komando. Podrobnosti vám napíšu e-mailem.

 19. C48a Brložec
  Oproti loňsku horší viditelnost, takže s Blanskem ani Javorským vrchem si úplně jisti nejsme. Určitě jsme viděli Sněžník, Chmelák i Lesnou, velkým zklamáním byl Sokolák, kde se prý letos sešlo mnoho lidí – bohužel kromě čertů 🙁 . Mezitím k nám na planinu dorazil jakýsi bodrý muž ověšený dřívím a lahváčema, který na suchém poli v silném větru rozdělal vatru jak kráva velkou v čase mezi signálem Lesné a Sokoláku. Pak jsme signalizovali my červenou fotbalovou světlicí. Dál jsme viděli Pastevní vrch, kopce nad Lískou (opožděný Zlaťák a brzký Stříbrňák byly jako krásná červená dvojčata), myslíme si, že i Střední vrch a v dálce pak i Klíč a i na Růžence ještě jednou stříleli. Někdy v té době se pan ohnivák rozhodl odejít s tím, že už to skoro nehoří. Takže naši přátelé šli ještě likvidovat regulérní oheň na minimálně 20 špekáčků. Na ostatní kopce jsme kvůli horší viditelnosti a vlezlému větru nečekali, ale v duchu jsme byli s vámi 😉 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *