Vrátili jste se z kopce, plni dojmů? Podělte se o ně s ostatními!

114 Comments on “První dojmy 2018”

 1. Olomouc – Svatý Kopeček – letos velmi podařená akce Sešlo se nás kolem 17, viděli jsme Vojnice a pak snad Rudu, Bradlo, Zámeček a Staré Hradisko – aspoň v to pevně věříme, orientace je na tu dálku a přes všechna světla dost špatná. Děkuju všem, příští rok ahoj
  Jo a ještě jsem málem zapomněla! Na dálku nás pozdravil manžel jedné čertice – houkáním vlaku, krása 🙂

 2. LÍSKA. Byl to náš první oficiální telegraf. Při loňském jsme se rozhoupali příliš pozdě na registraci, tak jsme se se svým ,,Stříbrňákem” prostě vmáčkli mezi časy ostatních kopců 🙂 . Letos bylo jasné nebe a bezvětří, krásně jsme viděli na signály ostatních kopců – Jako Lipnický vrch, Studený vrch, Javorek, Zlatý vrch a pak v 21.24 došla řada na náš Stříbrný vrch. Měli jsme 3 různé světlice a prý nás bylo i vidět. Ještě jsme viděli Zámecký vrch a oheň ze Středního vrchu, pak už jsme se ztráceli 🙂
  Byl to moc prima večer se zážitkem a měsíčním osvětlením. Těšíme se na příští ročník.

 3. Čerti z Vlčí hory E – 6

  Viděli jsme signál ze Stříbra – oheň i světlice. Poslali jsme na Homoli ohňový signál a světlice. Od nich jsme viděli světlo asi ze silné baterky. Bylo nás celkem pět čertů a moc jsme si to užili.

 4. L9 Anenský vrch – rozhledna
  Letošní počet účastníků se nám mírně rozrostl a tak nás na vrcholek rozhledny okolo osmé hodiny vystoupalo celkem sedm. Cesta zasněženou krajinou po hřebenech Orlických hor byla opět moc příjemná, teplota byla mírně pod nulou a cestu nám nádherně ozařoval měsíc. Bohužel po vystoupání na rozhlednu nás nepříjemně zaskočil pod námi linoucí se opar a tím velmi špatná viditelnost, který navíc znepříjemňoval ledový vítr. V daný čas jsme odpálili kompakt s 25 světlicemi. Z důvodu špatné viditelnosti jsme nezpozorovali žádné okolní stanoviště, ale i tak jsme do svých domovů odjížděli s dobrým pocitem z krásně prožitého večera. Tak zase za rok se těšíme.

 5. L13- Žaltman

  Asi 12 čertů a 8 čerťat z TOM Loupežníci z Brend se sešlo na vrchu Žaltmanu, aby vyslali jarní poselství a signál o bytí dál… To se povedlo skutečně na 100% díky Honzovi a Tondovi a krásnému jarnímu hvězdnému nebi a bezvětrnu.
  Zkrátka úchvatná podívaná. Signály z Dobrošova a hvězdárny v Úpici zaregistrovány. Děkujeme. A rovněž nás těší viditelnost toho našeho, ze Žaltmanu.
  Těšíme se na příští rok.

 6. D11 BOUBÍN KELT

  Sníh všude, kam se podíváš…

  Výstup čtyř čertů na Boubín k čím dál tím více ledovější krustě byl v rozporu s jejich touhou po teplu. Žízeň po jaru a chuť zapálit oheň však byla o to silnější. Hnala nás nezměrná touha přivolat jaro a skoncovat se zimou. Cestou nás ale okolní scenérie utvrzovala v tom, že jsme na správné cestě: krvavý západ slunce působil velmi teple a ukazoval na to, že jsme čerti a že i příroda souzní s naším plánem. Rozhledna na Boubíně nás přivítala v mrazivém kabátku, už výstup po schodech byl velké dobrodružství. Nahoře nad stromy nás ale čekala odměna: ostře viditelná souhvězdí, luna, která svítila tak silně, že osvětlovala tu nádheru šumavské přírody, která se pod námi rozpínala v bílé polevě. Ve stanovený čas jsme si stoupli do každé světové strany a z rozhledny poslali signál. Přijali jsme ho z Máří: vynořil se na nás z mlhy chvíli před odesláním toho našeho. Zahlédli jsme i světlo z Věnce.

  Dál už nic, jen přání ať jaro brzy přijde a radost z toho, že jsme se symbolicky propojili s ostatními.

 7. Čert Václav
  D3 Hodětín-Petrovice
  Zdravím všechny čerty a ostatní ,kteří se této báječné akce zúčastnili. Na kopci u rozhledny jsme se sešli v počtu přes 20.Část na kopec dojela a zapálila oheň,část dorazila pěšmo…Opékali jsme buřty a lehce popili…Před signalizací jsme vystoupali na ochoz rozhledny a pozorovali okolí. Směrem na sever a západ byl opar takže jsme žádný signál neviděli.Ale z Pačisky D2 jsme vyděli krásně červenou světlici. Vyslali jsme signál…na jihu jsme zaznamenali signalizaci buď D5 Nuzovský vrch nebo D6 Račina…
  Pak jsme ještě chvíli pobyli na kopci a po dohoření hranice se odebrali do údolí…
  Byl to moc pěkný večer… Díky Hlavnímu Čertovi a všem co to tak pěkně zorganizovali a vůbec všem co ve stejnou dobu sdíleli tento magický večer…

  1. Zdravím z Pačisky. Máme velkou radost, že jste nás konečně po třech letech prvně viděli. Odpalovali jsme letos námořní signální světlici s padáčkem. My jsme váě signál opět viděli krásně a 2 minuty po vás jsme viděli ječště jeden signál, ale to nevím, co bylo, protože jeden z účastníků dorazil později se zprávou, že se střílelo i na Vysokém Chlumci.

 8. Oheň na stanovišti F11a Merklín.
  Dozvěděla jsem se o akci ten den, hned jsem napsala na mail kontaktního čerta, dokonce dle jména jsem ho našla i na fb a psala mu tam a bohužel, dodnes žádná odpověď. V podvečer navíc spadl server a já tak prišla i o bodík na mapě a nemohla dorazit ani na vlastní pěst. Za mě palec dolů, kontaktní osoba by se měla dát zkontaktovat.

 9. D1b Vrchotovy Janovice
  Letos jsme pro jistotu opět vytvořili vlastní stanoviště. Tentokrát v rámci rádcovské výpravy do Vrchotových Janovic. Podle map a výškoměru jsme vybrali v podstatě jediné možné místo těsně pod vrcholem kopce Obraženka nad osadou Lhotka.
  Ale ouvej, když jsme chvilku před stanoveným časem dorazili na místo se zásobou připraveného dřeva na oheň, zjistili jsme, že ve směru z Libešova (D1a) i směrem na Pačíska (D2), kde měli přijmout náš signál, nás kryje pás vysokých stromů. Z krajiny kolem jsme neviděli zhola nic. A tak jsme vyslali signál čtyřmi pochodněmi kamsi do vesmíru, a pak jsme ohni obětovali symbolické plodiny a byliny za dobrý rok a zahnali zlé duchy bubínky a chřestidly. Nad námi zářil měsíc a souhvězdí Oriona, a po zahlazení ohniště jsme si užili návrat noční krajinou…
  Děkujeme vrchnímu čertovi za organizaci Keltského telegrafu a zdravíme tímto ty, které jsme neviděli, ale někde v krajině tušili 🙂
  Káča + 2 čerti a 7 čerťat ze skautského oddílu ZHSK z Prahy

 10. Ahoj všichni ” telegrafisté”. Letos jsme se poprvé vydali na kopce za keltským telegrafem, konkrétně na vrch u Petrovic na Sedlčansku a pod rozhlednou Kuníček zažili spolu s ostatními překrásný večer.
  Velké díky všem, kteří se na této akci podíleli a posílali světlo jara a sounáležitosti dále do prostoru, především ale partě Petrovických Keltů , která nás vzala mezi sebe.

  Táňa Křivoklát
  Tomáš Louka nad Otavou

 11. Podávám hlášení ze zřiceniny Blansko u Ústí nad Labem.

  Cesta na kopec ve sněhu, ale počasí nás netrápilo. Byla nádherně jasná obloha a rozhled všude kolem dokola 🙂
  Sešlo se nás přibližně 20 u ohně , buřtíky jsme opekli, horké nápoje vypili, Moranu spálili i bylinky na očistu nechali v ohni rozvonět.

  Signál z rozhledny Varhošt viděli o něco dřív než měl být, to nás trochu zmátlo, ale svůj jsme vyslali a viděli odezvu z Děčínského Sněžníku v podobě “silvestrovskeho ohňostroje” 🙂

  Díky všem co vylezli na Blansko (i jednomu pejskovi) a hlavně díky čertovi Mirdovi, který to vše nachystal a domluvil.
  Velké poděkování hlavnímu čertovi – panu Helovi za nápad, že můžeme tohle zažívat 🙂

  kolik lidi bylo mezi 19. a 21.hod na nějakém kopci po celé republice a vysílalo signály… úžasná věc

  1. Odezva rozhodně nebyl Sněžník, ten má červenou světlici. Ohňostroj dělaly Javory 😉

 12. Vylezli jsme v Teplicích k vodojemu a viděli 6 ohňů. 4 ve Středohoří a 2 v Krušných horách Byli jsme tam sami.

  1. Miro,možná by bylo dobré kdyby jste se z Nové vsi -vodojemu přidali příští rok .Zrovna jsme se o tom bavili 😉

 13. Z Hutberku (Pastevní vrch) v Růžové byl pěkně vidět Sněžník, Sokolí vrch, Chlum. Viděli jsme i signály z Německa – to nevím, zda to bylo opravdu v rámci Keltského telegrafu – Gross Wintenberg , Schrammsteine a Kaiserkrone.

  Jestli někdo viděl signál z Růžové – to nevím. Oheň plál na úbočí cca 3 hodiny, ve smluvený čas došlo k výstřelům dvou červených světlic zanedbatelné intenzity.

 14. C52a – Javorek (Marek(Hasel))

  Letos jsme nad obcí Líska/ČeskáKamenice na Děčínsku obsadili premiérově kopec Javorek (686 m). Jedná se o kompletně zalesněný vrch, tudíž jsme se rozhodli použít větší množství pyrotechniky než obvykle. Na kopci jsme ve dvou lidech vytvořili 12 míst, vždy cca 10-20 metrů vzdálených od sebe, na kterých jsme připravili bílé tzv. stroboskopové světlice. 21:20 přichází náš čas a začínáme přebíhat od jednoho místa k druhému a snažíme se o co nejrychlejší zapálení veškeré pyrotechniky. To se nám trošku ve zmatku a oslnění nakonec povedlo. Dle ohlasů od našich kamarádů z okolních kopců se podařilo bílou blikající záři “protlačit” skrz stromy ven do světa.

  Díky všem čertům za účast, panu Helovi+lidem kolem něj za organizaci! a ve 2019 se vidíme 😉

  Přes kmeny stromového porostu je špatně vidět, ale z okolí zaznamenáváme světelný signál 21:16 Lipnický vrch, červené světlo 21:18 ze Studence…..po nás se rozsvěcuje Zlatý vrch 21:22 červené světlice, 21:24 vrch Stříbrný (mix 3-4 barev světlic), dále si nejsme jistí 21:26 Zámeckým vrch ale nejspíš jsme ho také zahlédli. 21:28 zapaluje oheň tradičně Střední vrch u Prysku. Ve větší vzdálenosti si myslíme, že jsme zahlédli ještě Klíč a Luž, toť vše.

 15. Šibeniční vrch u Českého Krumlova
  Hlásím 100% úspěšnost, všechny stanoviště v dosahu
  (Kleť ,Mojné i Velešín) jsme při dobré vyditelnosti zaznamenali,
  všecho klaplo…
  čert Snowman

 16. Litice – Kotlík, E3a
  Ahoj, zdravíme všechny čertice a čerty!
  Byli jsme pro letošek čerti novicové, ale i tak myslíme, že se zadařilo. Původně jsme měli být dva, posléze čtyři, ale nakonec se na stanovišti objevil ještě jeden tatínek s dcerkou. Takže ve finále šest. Přijali jsme přesně ve stanovenou dobu signál ze Sylvánu (Plzeň), který byl za dalších 4-5 minut následován dodatečným moc pěkným ohňostrojem. My jsme poslali také přesně na čas signál (3 světlice) na Křížový vrch u Stoda. Vzájemná komunikace se Sylvánem byla potvrzena telefonicky. Jestli nás viděl Křížový vrch, nevíme. My jsme jejich rovněž krásný ohňostroj viděli, telefonické potvrzení se nezdařilo.
  Čertice Křižačka před signály provedla malý rituál, při kterém spálila vše zlé, poděkovala za vše dobré a přivítala jaro.
  Díky vrchnímu čertu a jeho pomocníkům za skvělou organizaci! A vůbec všem, kteří napříč republikou předávali světelný signál, nadchli se pro myšlenku Keltského telegrafu a ve tmě a zimě na kopcích přispěli ke spojování lidí.

 17. Signál na Hudlické skále (C17) jsme za pomoci jednoho uvázaného lampionu a tří loučí dali včas, orientace ve tmě byla horší, na místě se nedala pořádat žádná větší akce, ale za pomoc Lenky a Jindry jsme byli rádi. Snad nás bylo na Dědu i Krušné Hory u Berouna vidět. Díky za přání pěkného jara!

 18. Laďas C25 Ředhošť

  letos jsme posunuli stanoviště o 600 metrů blíže k Řípu, přesto nás neviděli, mi ano i když to byl jenom krátký záblesk červeného světla.
  Přes špatnou viditelnost jsme viděli signál ze Slánské hory, již zmiňovaný Říp a dál všechny v řadě, Milešovka červená světlice snad nás viděli i oni, Lovoš, Radobýl a dál.
  U nás to byla jenom rodinná záležitost i když se ozvaly dvě děvčata, že k nám dorazí místo zrušeného Hazmburku, ale nedošly.
  Teď budeme zase až do příštího telegrafu hledat co nejlepší místo odkud vyslat signál.

 19. Ahojte! Nad Čertovkou u Suchého Dolu (L12) se nás kolem ohně na kopci s parádním výhledem do krajiny kolem Police nad Metují sešlo během krásného bezvětrného večera asi 20 dospělých čertů a 6 čerťat. Obětovali jsme obětiny pro dobrý rok, vypustili přání do éteru, bubnovalo se, hrálo na ukulele, kytaru a velkou spoustu drobných perkusí, na klaccích se pekli hadi z těsta a špekáčky, vařilo se víno a byla skvělá nálada… Za soumraku se sice horizonty trochu zešedly v mírném oparu, ale krásný signál z Dobrošova byl nepřehlédnutelný. Na náš čas (20.30) jsme rozhořeli oheň a přidali tři světlice. Následně předávaný signál ze Žaltmana jsme viděli taky naprosto jasně. Poslední čerti v dobrém rozmaru opustili oheň a za jasné měsíčné noci sešli do údolí někdy kolem půl druhé… Díky všem účastníkům a budeme se těšit na příští rok!

 20. Byl vidět Klíč, jinak nic moc. Krásná Lípa byla schovaná za Jedlovou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *