Keltský telegraf 2016 –  čerstvé zážitky z kopců !

98 Comments on “První dojmy 2016”

 1. Posíláme pozdravy ze stanoviště Radošovice.
  Viditelnost byla sice špatná, ale my jsme se nenechali odradit. Netrpělivě jsme čekali na signál z Libína, bohužel se nám ho nepodařilo zahlédnout. Po nás jsme zahlédli signál z Kletě (ale jen někteří, takže nemůžeme říci, že to byla opravdu Kleť). Bohužel počasí nám opět nepřálo a mlha nám zatemnila výhled. I tak se nás sešlo kolem 60 plus dva psi. Upekli jsem si buřty, dali výbornou polévku, provedli rituál vítání jara a loučení se zimou a užili si parádní večer. Těšíme se na příští rok. Čerti z Radošovic a Tupe

 2. Zdravím z Křečhoře u Kolína
  Letos se zadařilo.Počasí, viditelnost a návštěva z Velimi, vše bezva. Připojili se k nám radioamatéři, kteří mají stejně jako my, čerti, vyhlídnuté místo k navazování spojení na kopci nad Křečhoří. Zaslechla jsem z jejich vysílačky pozdravení pro účastníky Keltského telegrafu od radioamatérů s kterými byli ve spojení. Světelné signály byly vidět skvěle. Zřejmě Podveky, Žandov, zcela jistě Chlum, Oškobrh, Kóta u KH, Menhiry. Všem přeju spokojené dny a dobrou náladu až do příštího setkání na kopcích

 3. Od 19h jsme jistili kótu B9 Kunětická hora, kde signál končil. Jelikož jsem na něčem takovém byl prvně, nevěděl jsem co čekat a tak se šlo na hrad. Hrad zamčený, nikde ani stopa po dalších lidech, čertovi, nebo nějaké přípravě na předpokládaný ohnivý signál… Šlo se dolu zpět k autu, když u nástěnky s rozpisem akcí na letošní rok stál pán, kterého jsem oslovil zda mu keltský telegraf něco říká. No hurá po hodině jsme tu byli už dva. následně dorazilo na parkoviště několik aut, ale nikdo o ničem nevěděl až na jednu rodinku. Nikdo ale stále nevěděl žádné podrobnosti… Radiovými vlnami při rozhovoru s místními na PMR7 se mi ozval Vix Polabiny, že jede na kole a jedou na kuňku na telegraf. Záhy se oběvil Aleš Proseč, který věděl pár informací, a to, že je to kompletně v čertově režii a že čert v daný čas odpálí malý ohňostroj a Halogenovou lampou bude vysílat signál přímo z hradu. Takže hurá, akce keltský telegraf je v naprostém utajení a tedy není možni nijak identifikovat že jsme na správném místě , kde s ebude něco dít. No dobrá, stálo se na nádvoří a vyhlíželo se za příchodu dalších lidí očekávaných signálů… Opravdu tomu tak bylo, a jakmile padla ta správná minuta, vystřelil ohňostroj a čert nahoře v okně hradu rozvítil velice silný halogen a asi minutu dával světelné signály z okna mířeného na pardubice. Následně Vix Polabiny zažehnul světlice červené barvy aby se v signálu pokračovalo i mezi náma čumilama. Já svítil vysokosvítivou LED čelovkou a při tom všem byl online na PMR7 z důvodu zahlcení ostatních kanálů dětskými chůvičkami. Spatřil jsem jediné světelné signály a to B7 rozhledny Boiky. Viditelnost byla obstojná, vítr mírný ale světla měst, dohlednosti moc nepomáhala… No Zřejmě se příště zůčastním jako čert, a pokusím se nějakou kótu trochu připravit pro lidi s veškerými informacemi aby to nebyla jen akce sólisty…. Co se týká informací kterých je tu zatraceně málo, jsem tedy již pochopil, že keltský telegraf, není nic ve smyslu telegrafu a jakési štafety – jak mi slovo telegraf napovídá že bych si měl signál najít třeba podle kompasu a dalekohledu a následně až uvidim signál pro mne, rozsvítit signál svůj a předat ho další kótě, ale jen rozsvícení signálu v předem určený čas….

   1. to nás bylo víc co to nepochopilo a nic se o tom nikde nedočetlo… asi 5 lidí kteří věděli proč tam jsou (víme že tu je keltský telegraf ale víc nevíme) a zbytek náhodných co se šli jen podívat na kuňku jako každou jinou sobotu. Škoda že nebyl alespoň papír na bráně oč jde a co je v úmyslu. Nepotkat zavčasu dalšího člověka co neví oč jde, ale jede se tam na to podívat, byl jsem už dávno doma s nepořízenou.

    1. Nevadí, žádný učený z nebe nespadl a každý se k tomu svému musí nějak probojovat. A ty nelepší věci, co člověk zažije jsou nakonec většinou dílem náhody. Čti, přemýšlej a pochopíš. Informací je tu mraky! Čert Mirda, Cb4 Blansko.

    2. Ahoj z Kuňky, do Keltského telegrafu se zapojujeme třetím rokem. Považujeme ji za komorní “akci”, prostě se nás na hradě sejde pár dobrých kamarádů, pozdravíme světelným signálem čerty v okolí, pozdravíme Matku Zemi, těšíme se s přicházejícího jara a z pospolitosti. Světelné signály vysíláme z hradního nádvoří (ohňostroj, který upoutá pozornost ke Kuňce) a z druhého patra hradního paláce (silný halogen, který je vidět opravdu už z dálky). Vzhledem k tomu, že se jedná o hrad, nemůžeme do objektu vpustit nikoho jiného. Důvodů je víc – především bezpečnostní a ochranný (ochrana sbírek). To myslím asi každý pochopí. Nikterak nebráníme veřejnosti, aby dorazila na rondel pod věží (např.) a dění sledovala či si Keltský telegraf užila po svém. Na webu jsou kontakty, není problém se kdykoli otázat, co a jak kde probíhá. Nicméně toto opravdu není naší prioritou. Jen bych chtěl připomenout, že se vše odehrává ve velmi citlivé lokalitě (Natura 2000, ochranné pásmo národní kulturní památky), že tu platí návštěvní řád areálu, a tudíž je tu zapovězeno rozdělávání ohňů, stanování atd. atp. I to je jeden z důvodů, proč nestojíme o nějakou masovou účast – ostatně to podle našeho názoru není ani smyslem telegrafu.

 4. Ahoj. Dnes jsme se odpoledne v rádiu dověděli, že u nás existuje takováto akce. Nelenili jsme a vyjeli na nejbližší vyhlídku do Krušných hor (na stanoviště už bychom to nestihli). Čekali jsme a vyhlíželi a neznaje situace už jsme si začínali myslet, že jsme to asi propásli. Pak najednou v dálce problesklo světýlko (asi Kletečná), následovala Milešovka a Bouřňák nebo Pramenáč. Byl to úžasný zážitek. Příští rok se chceme určitě znovu zúčastnit a snad už na nějakém tom stanovišti. Děkujeme organizátorům za opravdu nevšední zážitek a krásný večer.

 5. První dojem? Na Kraví hoře (D22) špatná viditelnost, dobrá parta, bezva zážitek. Za rok zas!

 6. ZDRAVÍM,STANOVIŠTĚ-RUBÍN U PODBOŘAN NV=379M.LETOS JSEM BYL POPRVÉ NA TÉTO AKCI,ZAJÍMAVÝ ZÁŽITEK A NA PŘÍŠTÍ ROK BYCH VYRAZIL MNOHEM DŘÍVE TEDY JEŠTĚ ZA SVĚTLA ABY SE AKCE TROŠKU PROTÁHLA+SPESTŘIT O NĚCO ZAJÍMAVÉHO PROGRAM.UŽ PÁR NÁPADŮ V HLAVĚ MÁM HLAVNĚ JE DO PŘÍŠTÍHO ROKU REALIZOVAT.POKUD BUDETE MÍT ZÁJEM TAK SE MI OZVĚTE NA MŮJ Email.S POZDRAVEM ROMAN Z KAŠTIC.

  1. Jsme rádi že jste o zajímavý zážitek bohatší, příštím rokem se můžeme domluvit a pokud budete chtít se podílet na nějaké programu, bude to fajn. Nicméně bych ráda byla “v obraze” určitě se můžetee ozvat na číslo, které již máte uložené v mobilu. Mějte krásné a inspirativní dny. Zdraví čertice z Rubínu 😉

 7. Bílý kámen, kde bylo stanoviště ? Je to velké zklamání, hledání stanoviště nebo nezájem čerta o příchozí vloni na Mandavě. Je třeba upřesnit místo a čert by měl umět zaujmout účastníky. Zlatá Bára na Závisti.

 8. Ahoj, hlásíme perfektní viditelnost, na kopci 10 čertů, rozdělali jsme malý oheň, opekli buřtíky, popili trocha vína, povyprávěli a čekali na vysílání. Viděli jsme nádherně signály z těchto stanovišť: Cb3 Rozhledna Chlum – ohňostroj, Cb5 Javorský vrch – oheň + světlice, Cb6 Děčínský Sněžník – ohňostroj, pak jsme vysílali my – světlice a následoval nás Cb8 Chmelník – dvě červené světlice. Děkujeme organizátorům a všem okolo nás, kteří s námi vysílali a těšíme se 8. ročník Keltského telegrafu.

 9. Pozdrav ze stanoviště Cb9 Kvádrberk! Přijali jsme signál z Chmelníku a dalších stanovišť (Chlum, Blansko, Děčínský Sněžník, Dolní Falter[nejlepší signál]) viditelnost velmi dobrá, nálada taktéž. Nejmladší člen 4roky, nejstarší 68. Škoda jen, že první světlice nemířila vzhůru, ale na krtky:-) Díky organizátorům za opět skvělou akci.

 10. Bílý Kámen a start keltského telegrafu: odpálení dle timingu, ale i po opakování jsme další signál z telegrafu neviděli a to bylo bezva počasí. Snad příště a díky zdejšímu čertovi – vyprávění o keltech, románech, knihách mrtvých a mnohem dalším bylo velmi velmi zajímavé!

 11. F6 Lysina u Javorné, 20:18
  Sešli jsme se letos v báječném počtu cca 20 čertů a čerťat, počasí slušné, zásoba dřeva nám tu zbyla od loňska, takže až potud vše OK. Signál z Vladaře ani ze Zbraslavského vrchu ovšem dle očekávání vidět nebyl, hodilo by se mezistanoviště, a už jsme ho i tak trochu předjednali. Bohužel jsme neviděli ani signál Ležnického kopce po nás. Zaznamenali jsme dva odrazy záblesků ze směru Krudum, trochu se zpožděním, taky asi s minutovým zpožděním ohňostroj ze směru Roh. Aspoň signál Andělské hory byl vidět báječně. Zdravíme ostatní čerty a dobrou noc zas napřesrok!
  Bohdan.

 12. Nahodou jsem dneska narazil na odkaz ohledne vecera a jelikoz mame hrad za humny vydali jsme tam. Na vrchol jsme dorazili cca 19.30 privitani certem z Hazmburku.Po ohrati u ohynku jsme se vydali na vez.Netrpelive jsme ocekavali nas cas a pritom pozorovali nas “fahrplan” ktery se trosku lisil od toho co je na netu.Cas nam kratilo hledani dalsich vrchu,ohnu… Nejvzdalenejsim mistem byl Vysoky vrch u Unhoste, nasledovan cervenou Milesovkou, ohnostrojem nad Kletecnou a Radobylem. Milesovku ne . Diky za pekny tip na vecerni vyslap a nevsedni zazitek.

 13. Ahojte, Olomouc – Svatý Kopeček hlásí splnění úkolu 🙂 Vzhledem k tomu, že se scházíme pod bazilikou, nemůžeme si dovolit velký ohňostroj, tak snad nás bylo vidět… Kosíř máme hodně podsvícený Olomoucí, něco jsme zahlédli, ale jestli to bylo kolegové, nevíme. Zprava jsme viděli zřejmě Chabičov a ještě další neidentifikovatelná místa. Sešlo se nás opravdu jen pár, ale nevadí, za rok zas! Děkujeme organizátorům, je to krásná akce 🙂

 14. Rozhledna u Vyžlovky byla obklíčena cca 20 lidmi, ale krom toho se zde nedělo vůbec nic. Škoda, těšili jsme se s dětmi na pěkný zážitek.

 15. Zdravím, my jsme byli na Kání hoře u Třebíče. Očekávání jsme měli trošku jiná. Byli jsme na místě nejdříve asi o dvě hodiny dříve, abychom místo trochu prozkoumali. Nikde nebylo vidět nic, co by vypadalo jako přichystaná vatra. Místní obyvatel nás informoval o místě, kde by se měla akce konat. Na místo jsme opět přijeli asi půl hodiny před tím, než měla být zapálená vatra, či vypuštěná světlice. Nikde jsme nikoho neviděli, bloudili jsme po poli… Ve 20:14, kdy se teda mělo začít něco dít, se nedělo nic a asi s pětiminutovým zpožděním byly z úplně opačné strany louky za lesem vypáleny tři rachejtle a to bylo vše. Nevím jaká byla tedy ve skutečnosti na místě účast, ale opravdu jsem měl úplně jiná očekávání. Okolní stanoviště jsme také neviděli.

 16. Kelniky letos jenom pozorovaly v počtu tři ženské a pes. Probleskoval oheň z Javořiny. Pár postupných signálů jsme viděly. Ale obblohu hodně osvětloval Měsíc, takže to pozorovani hodně ztížilo. Letos poprvé co jsme vůbec nezahlédly signály v Chřibech a ani Rovninu

  1. Tak mám pocit, že se to všude kolem vyvedlo, jen ten náš výběr nebyl šťastný. Snad se sejdeme příští rok někde, kde se něco bude dít :). Každopádně za nás také velké zklamání.

 17. Hlásí se stanoviště C16 Knihov u Zdic.
  Kompakt v pohodě odpálen. Přijali jsme signál z Bacína, Krušné hory, Hudlic, Stradonic a Dědu.
  Skvělá akce. Dík všem organizátorům za výbornou přípravu. Zdraví čert Jara.

 18. tož zdraviiiim KT-tak letos jsem byl na parkovišti pod Babim lomem u Strážovic- nebe čisté viditelnost velmi dobraaa-Náklo zase supr vatra-Paval u Čajče taktéž,asi nás tam bylo přes 20.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *