Vrátili jste se z kopce? Napište sem krátkou zprávu o tom, jaké to bylo.

149 Comments on “První dojmy 2014”

 1. A1a: Hvězdárna DK Uherský Brod

  Letošní „Keltský telegraf“ jsme opět zahájili přednáškou archeoložky PhDr. Jany Čižmářové z Moravského zemského muzea “Keltské poklady jihovýchodní Moravy”. Ještě před přednáškou bylo 12 nejmenších návštěvníků pověřeno průzkumem okolí hvězdárny a hledáním pravého keltského pokladu, „náhodně“ odhaleného při stříhání živého plotu kolem hvězdárny. Jednalo se o „poklad – depozit“ jak ho kdysi Keltové skutečně na nejrůznějších místech ukrývali. Tentokrát ovšem šlo o keramický hrnec plný čokoládových penízků zakopaný na okraji pole u hvězdárny. Po krátkém hledání byl „poklad“ dětmi skutečně nalezen a po přednášce byl vzácný nález paní archeoložkou odborně posouzen a jeho obsah rozdán snaživým nálezcům.
  Od zhruba 19. hod. jsme dalekohledem s laserovým zaměřovačem zkoumali stanoviště čertů v našem dohledu. Krátce po 19. hod. jsme zaznamenali oheň v sídle vrchního čerta na Velké Javořině a asi nechtěné světelné signály, pravděpodobně automobilových reflektorů, ze stanoviště od Sv. Antonínka.
  V 19:30 hod., po spatření světlic z Velké Javořiny (A1), jsme zapálili náš signální oheň a odpálili připravený ohňostroj. Ten, podle loňských zkušeností, mohl být opět vidět nejen na naší trase A, ale i za kopcem severně od nás na trase B.
  V 19:33 jsme zaznamenali oheň a záblesky ohňostroje z Černé hory (A1a2) a v 19:34 signál od Sv. Antonínka (A2). Vidět byly i světelné signály od Trojáku (B01) a pravděpodobně i signál od Hostětína (B11). Signály druhého nám nejbližšího stanoviště A1a1 u Králova jsme bohužel přes stromy neviděli.
  Po předání světelných signálů pokračoval kolem ohně program efektním vystoupením skupiny Fuerza del Fuego, která s hořícími loučemi a pochodněmi oheň nejen rozpohybovala, ale i chrlila.
  Následovalo posezení u ohniště na hvězdárně spojené s opékáním klobásek a jiných dobrot, jejichž konzumaci příjemnou hudbou provázela hudební skupina Dring. Hudba a zpěv se nakonec protáhly dlouho do noci. Na téměř jasné noční obloze si mohli zájemci prohlédnout dalekohledem Jupiter a další objekty. Snad až na občasné nárazy větru se počasí mimořádně vydařilo. Akce se zúčastnilo 85 návštěvníků a 8 organizátorů.

  http://hdkub.rajce.idnes.cz/KT2014_A1a_Hvezdarna_Uh._Brod

  čert
  Zbyněk Kaisler

 2. Zdravím všechny!
  Dodatečně bych chtěl zjistit, kdo všechno viděl náš signál z Ubla?

  Jedná bílá a jedna červená ROS-ka (světlice) a dodatečně, na žádost Klenčova, ještě fialová raketa (ohňostroj)…

  Díky za reakce!

  ČERT MAREK, STANOVIŠTĚ UBLO

 3. …Zdravíme z oppida Stradonice… sešli jsme se kolem 19hod. v počtu asi deseti příznivců KT…. dle předchozí dohody s CHKO bez rozdělání ohně…–jsme poděkovali Bohyni a Matce Zemi , že zde můžeme přivítat jaro….kolem půl osmé tel. kontakt s Hudlickou skálou —a čerty na Lhotce— poslání kontrolních signálů proběhlo za nadšení celého osazenstva—- tím jsme i upoutaly kontrolu CHKO—- a našli nás přesně v čase 20.08–tedy v době přijímání a vysílání signálu—-(KT neobsazujem totiž přímo na akropoli oppida z důvodu blízkosti lesa–křovin–a suché louky— ale na vedlejším vrcholu ,kde je blízko zelené pole—- a dobrý výhled přímo na Plešivec v Brdech..—Krušnou horu— i Lhotku u Železné….. Signál z Velízu jsme viděli super—pak se přidala Krušná hora –Hudlická skála—i parta v sedle Hudlické skály s nádherným deštníkem barev ohňostroje— a bohužel jen Otročiněves–Na Dubině–nikdo nebyl—pak nám odpověděla Lhotka s úžasnou viditelností…. Těšil jsem se ,že uvidíme signál z Plešivce , ale unikl nám z důvodu příprav na odpal… a současného příchodu p.Vápeníka …. ,, který s námi společně sledoval přicházející signály od Velízu — Hudlic a stihl zaznamenat i předání signálu z Lhotky…. Kontrola z CHKO vůči nám neměla žádnou připomínku… .. a dle mého soukromého názoru je p.Vápeník velmi rozumný člověk , s kterým se dá dohodnout a má pochopení pro naši věc…… Na příští rok se těšíme a věřím , že vše proběhne k vzájemné spokojenosti…… zdraví čert Jarda

 4. stanoviště B21 – Březnice u Zlína
  Letos jsme od nás pozorovali cca šest stanovišť – žádný oheň, jen světlice. Viditelnost dobrá, mírný opar, velký vítr. Náš třímetrový oheň se plazil po zemi, naštěstí světlice nezklamaly a podle odezvy byly dobře vidět.
  Těšíme se na příští rok!
  čerti Helena a František

 5. Na místo určení jsme dorazili kolem 17:30 ve čtyřech kusech a u tohoto počtu i zůstalo. Dřevo bylo suché, rozdělat oheň byla tedy hračka. Nejdříve jsme se rozhodli zredukovat stav donesených poživatin, což se později při “úprku z močálu” ukázalo jako moudré rozhodnutí.
  Připravili jsme louče na cestu na vysílací místo, které jsme měli trochu jinde. Počasí se pak začalo rychle horšit, a protože jsme usoudili, že na příjmu zřejmě nic neuvidíme, šli jsme se raději rovnou věnovat odpališti. Signál jsme stačili vyslat v určený čas jen tak tak. Ve větru a totálním plaváku nehořelo nic – sirky nemusím jmenovat, ale ani zapalovače, zhasly nám i louče nacucané lampovým olejem. Po vyslání byl vydán první jarní skřek a temné konstatování spokojenosti “hur-hur” s tím, že se živly rozhodly běsnit s námi. Z dalších stanovišť kolem jsme zaznamenali pouze záblesky v mlze, které nebylo možno přiřadit konkrétním místům. Dobře jsme viděli pouze signál z Hazmburku. Díky organizátorům, že nám umožnili být součástí.
  čert Matěj

 6. Tak letos na Bílém Kameni u Velkých Popovic opravdu pohoda, skoro 70 duší, viditelnost skvělá hlavně k Divišovu, díky Renatě Stýblové z firmy Pyroco jsme nakonec poslali ke všem čertům nádherný ohňostroj. Též dnešní titulní strana v MF Dnes strhující…
  Jiří Kuchař, z Boží vůle čert

 7. Zdravím..Jaro jsme přivítali v hojném počtu cca.25 lidí
  oheň podpalujeme s nejmladšíma čertama za soumraku…Moraně nastrojené
  uprostřed už dáváme sbohem..a za zvuků koncovek vítali jsme Vesnu..
  signál jsme letos odeslali třemi raketami…v tom větru to šlo trochu se zpožděním :)))..Lázek spatřen!! pak také Chabičov,Křížový vrch,Bradlo ..a v dálce snad i Špičák..
  posilněni masem a slivovicó bubnujeme do noci…
  díky všem za krásný večer.

 8. Ahoj,na Středním vrchu proběhlo všechno bez problémů. Neviděli jsme signál ze Zámeckého vrchu, ale registrovali jsme signál ze Sokolího vrchu a zřejmě z Grosser Zirnstein. Slunečná vidět nebyla.I přes poměrně extrémní počasí to byl skvělý zážitek.
  H.

 9. Na Pastevním vrchu se sešlo minimálně 30 lidí, nálada výborná a viditelnost překvapivě dobrá, viděli jsme německý Zschirnstein (geniálně červené světlo), proběhla i potvrzující komunikace blikáním, takže si myslím, že se příště pustíme do jednoduchých kódovaných zpráv, a rovněž jsme viděli i Sokolí vrch, bylo to naprosto zřetelné. Proběhl i jakýsi záblesk snad na Sněžníku (ztrácel se v oparu), ale nevíme, co to bylo. Zasvítilo to mimo termín.

  1. Potvrzujeme – z G.Zschirnsteinu proběhla několikrát komunikace blikáním. Blikali jsme halogenem. Mějte se krásně a příští rok zase nablikanou 🙂 Martina

 10. Zdravím ze středočeského Mníšku pod Brdy! Na Včelníku (stanoviště Z3) se v sobotu večer sešlo 12 čertů (kromě jiných i klienti terapeutické komunity Magdaléna). Z naší rozhledny bylo vidět do kraje, co nízká oblačnost dovolila (ale nad hlavou nám svítily hvězdy, déšť ustal pár desítek minut před začátkem a spustil se až po skončení Telegrafu). Zahlédli jsme signály od Klínce a ještě z okraje Prahy. Signál od Štěchovic (od mohyly A.B. Svojsíka) jsme sice nezaznamenali, ale (snad) úspěšně jsme jej ve 20:02 několika světlicemi předali na Studený vrch, odkud bylo světlo za pár minut vidět a poté se objevily i další záblesky směrem k Příbrami a Plzni. U nás bylo veselo, trochu ohnivo díky ohni, který jsme si na kopci udělali, i trochu rytmično díky bubínkům a jiným zvukomalebným nástrojům. Každopádně jsme si Keltský telegraf užili, jaro přivítali a těšíme se na pokračování!
  Zora K. a Magdaléna, o.p.s.

 11. Ahoj všem co do toho v sobotu přes nepočasí šli a klobouk dolů! Trochu opožděně posíláme report z posledního článku trasy A-252 Strážného vrchu.
  Takhle přesně jsme si to představovali :-)..vítr, déšť, dohlednost mlhavá … naštěstí čerti, kteří se o tomto jedinečném večeru dozvěděli asi dva dny předem, vytvořili super klima a až do ranních hodin jsme spolu strávili moc pěkný chvíle..Co se týká viditelnosti sousedních čertů, tak s jistotou jsme viděli světla na Ronově a Slunečné, která nám předávala.. Velký Dík lidem, kteří tuto akci provozují!! Děkujeme, že jsme se mohli světelného řetězu napříč Zemí zúčastnit a napřesrok naviděnou. Všechny zdraví Čerti ze Strážného vrchu.. 🙂
  pár obrázků .. http://gocga.rajce.idnes.cz/Strazny_vrch/

 12. Na Boubíně foukalo,zima.
  Podle plánu první jsem viděl rachejtle na Věnci,pak Svatá Maří,to bylo vše jak na dlani.Pak jsem rychle cílil Libín,ale nejsem si jist,jestli jsem koukal správným směrem,takže neviděl.Javorník se ztratil v mracích,protože před 20hod jsem ještě viděl červené světlo na rozhledně,pak ne.
  Byl jsem sám s dalekohledem.
  Nakonec jsem svítil baterkou,jestli mě bude vidět.
  Byl to vzrušující zážitek.
  Díky všem čertům.
  Příště se připravím lépe.
  Reki

 13. Na místě za Ostravou – Výškovicemi se nás sešlo kupodivu – asi pětadvacet – i jeden mrtvý se zjevil – ale potom se to vyřešilo – ještě žije – Morana byla připravena den předtím – místo na soukromé louce – bylo super – oheň vzplál – bez povolení kohokoli – naštěstí nikdo neprudil – bo by se asi podivil – poloha ohně byla vyznačena – menhirem dnešní doby – patníkem – potom se instalovala drobná výstava grafiky a časopisu Antilistí – navázalo nezávazné bubnování – přerušené recitací říkaček Milana Krupy z jeho knihy – To pivo je mým topivem – který tomu statečně přihlížel – další bubnování – a pak remízový punk kapely Lesní směs – upravený pro akustickou kytaru – oheň už byl mocný – ještě zahrál FolK.O.lorit s foukací harmonikou – a Morany pal – blížila se hodina vysílání signálu – 20:17 – náš oheň byl v údolí – místo které by bylo viditelné a dal se tam dělat vatrák a neprudila by tam policie – jsem nenašel – proto jsme se rozhodli vypouštět kol stanoveného času hořící lampiony (tzv.lampiony štěstí ) – vystřelovat petardy jak na silvestra mi přišlo docela dementní – s lampióny bylo zábavy dosti – i efekt byl překvapující – při manipulaci s lampióny nebyl čas sledovat ostatní stanoviště – takže nevíme ? měli jsme v horizontu – Starý Jičín (28KM) – Příbor(14KM ) někde za lesem – Radhošť (32KM) (kde svítil vysílač – no kdyby zrovna hořel Jurkovič – tak by byl signál dobře zřetelný ) – a někde za pahorkatinou Opava (asi 30KM ) – lampiónů se podařilo dostat do dostatečné výšky asi patnáct – vítr moc nepomáhal – teplota maximální – viditelnost – dobrá – lehký opar – Starojický kopec se pěkně rýsoval nad Poodřím – hřeben Beskyd – též byl pěkně vidět – i horizont u Hradce nad Moravicí …

  Dodatek : Co se týče rozdělávání ohňů v CHKO – ať si trhnou nohou – když můžou v těchto místech probíhat technopárty – tak nevím co prudí s trochou ohně – takže hlavně se nenechat odradit …. zdraví ČortoQetek P.tr

  1. Milý Petře,
   je fajn, že jste si to tak parádně a nezpruzeně užili. Sice jsi teď nás téměř všechny ostatní nazval dementy, jelikož jsme vystřelovali petardy, ale což 🙂

   1. … to chce klid – to co připadne dementní mě – nemusí se samozřejmě jevit dementní ostatním – a navíc nemám rád silvesrovské oslavy ….

 14. Zpráva ze stanoviště Stráž u Ločenic- čerti a čertice Tlapovi

  Díky čertici z Chlumské hory, která nám o Keltském telegrafu pověděla, mohla proběhnout naše letošní premiéra v tomto velmi zajímavém projektu. Přihlášení bylo sice trochu na poslední chvíli, ale alespoň akce proběhla v komorním rodinném kruhu, kde jsme si vyzkoušeli, co to obnáší a jak to funguje. Příští rok plánujeme informovat více lidí, tak se možná rozrosteme…

  Na Stráži u Ločenic nás bylo celkem 5: celá naše rodinka (nejstarší čtyřicetiletý čert, jeho o dva roky mladší čertice¨a jejich čerťata: skoro 14tiletý čert, skoro 9letá čertice a nejmladší skoro 3letý čertík).

  O stanovišti jsme neměli pochyby: Stráže leží kousek od našeho domu a je odtud skvělý výhled do okolí, rádi tam chodíme na procházky.

  Odpoledne jsme na poli z kamenů připravili ohniště, sedátka a nanosili suché klestí- oheň se pak v noci hodil- ohřál a osvětlil zároveň… Prošli jsme si terén a hledali, odkud by byl nejlepší výhled do okolí. Vzhledem k tomu, že naše stanoviště navazovalo na signály z Chlumské hory a po nás následovala hora Todeňská, snadno jsme nalezli vhodný výchozí bod, s velmi dobrým výhledem na obě místa. A v noci, když jsme kousek popošli, mohli jsme zahlédnout signály z Kletě a Horního Háje, bez problémů jsme pozorovali světelná znamení z Chlumské a Todeňské hory, Slabošovky, Hradišťského vrchu u Kaplice a Kraví hory. Pokud by nás bylo více, dalo by se vytvořit opodál ještě jedno stanoviště s výhledem na Temelín a východní horizont- kdo ví, kam až bychom dohlédli a čí signály spatřili…

  Před setměním jsme rozdělali oheň, nařezali a a nalámali klestí a suché větve na oheň. Nezapomněli jsme ani na hudební nástroje a píseň “Chválím tě, zemé má”. Nástrojů jsem měli více, ale využili jsme kytaru, bubínku a tamburíny. Řekli jsem si pár slov o Keltech, jejich propojenosti s přírodou, o symbolice akce- každý pak v ohni spálil to, čeho by se chtěl zbavit… Nálada byla trochu napjatá: malé čertici byla zima, větší čert byl nedočkavý a nejmladší s vervou přikládal a skládal do řady kameny z pole. Nervozitu jsme zahnali bábovkou s čajem a najednou byl čas na pozorování světelných znamení a jejich vysílání… Telefonicky jsme navázali spojení se sousedními čerty a pozorně sledovali signály. V nám stanovený čas jsme i my úspěšně odpálili naše ohňostrojové efekty a s radostí přijali zprávy od okolních čertů, že nás viděli :-).

  Potom z nás napětí a nedočkavost spadla. U plápolajícího ohýnku, zpěvu a povídání jsem počkali, až oheň dohoří (nejmladší čertík mezitím v náručí usnul), uhasili ho vodou a vydali se pak za mírného deštíčku k domovině…

  Byly to velmi příjemně prožité chvíle plné radosti z navázaných světelných kontaktů a pokud se bude akce konat i příští rok, rádi se jí dle možností opět zúčastníme- už jako trošku zkušenější, větrem, ohněm, nocí a mírnými dešťovými kapkami vyškolená čertiska v tradičním Keltském telegrafu…

  Děkujeme všem organizátorům a účastníkům za možnost být při tom!

  Všechny příznivce Keltů zdraví čertovská rodinka od Stráží u Ločenic

 15. NA Házmburku se nás sešlo 7 dospělích a jedna prcková + dva psi poněkud později než bylo v plánu…rozdělali jsme oheň na opékání buřtů.Počasí bylo docela fajn i vítr se tišil. Chvíli jsme povídali a pak začali s přípravou ohňostroje. Jen jsme zaujali palpost začalo pršet a fičet. Ve 20:10 jsme zahlédli patrně E2 Vysoký Vrch(stejně jako loni), pak nejspíš A19d Džbán(podle vysílacího času to sedělo) nebo A21 Výrov, E31 Slánskou horu, A211a Ranou,na A22a Košťálově velký oheň, na A22a1 Milešovce jsme viděli jen jasný červený reflektor, rachejtle jsme neviděli. Zajímalo by mě jestli nás viděli čerti na Slánské hoře(měli jsme různobarevný rachejtle, který lítaly opravdu vysoko v intervalu cca20-30s) Déšť stále sílil a tak nedošlo ani na bubny,který jsme táhli na kopec. Nálada byla parádní a moc se nám to všem líbilo, už se těšíme na příští rok.

 16. Zdravím Čerty a všechny účastníky KT na stanovištích od hranice po hranice.
  Zatím jsme se zúčastnili pouze symbolicky, ale napřesrok…uvidíme
  (kolem nás jsme zahlédli několik světýlek, domnívám se,že tam stáli další fandové KT). Byli jsme s manželem na Reistně na hranici s Rakouskem. Bohužel, i když je Javorina ve dne obvykle krásně vidět, tentokrát byla asi zastíněna světly z našeho města i blízké Břeclavě. Neviděli jsme ani světla z nedalekých Děviček na Pálavě. Pouze v 19.50 jsme zahléhli světla před sebou. Buď to byl kopec nad Čejčem nebo Ratiškovice.
  Doufám, že se Čerti dohodnou s ochranáři a KT bude pokračovat. Nashledanou u 6.KT.

 17. A151 Kamínek Dolní Břežany-Zlatníky, Střední Čechy
  V podvečer se mezi příchozími zcela nečekaně objevili novináři z Mladé fronty dnes a v pondělním vydání vyjde o naší společné akci článek…
  Počasí, které v průběhu dne několikrát pohrozilo deštěm, se nakonec umoudřilo a zpočátku jen trochu foukalo. V průběhu večera však vítr zesílil natolik, že jsme museli u ohně postavit zástěnu; kůly a plachtu jsme pro jistotu vzali sebou. Sešlo se nás cca 20 přátel, sousedů, ale přišli i noví návštěvníci, kteří se o akci dočetli na internetu.
  V kruhu kolem ohně jsme pomocí rituálů přivítali jaro, poděkovali předkům, matce Zemi, popřáli pokoj lidem dobré vůle, a již se přiblížil čas našeho odpalu. Viděli jsme Z1-Mandavu, odpálili 3 “římanky” a sledovali signály z kopců po nás jdoucích. Nad A16-Pepř u Jílového zazářily nádherně barevné kytice, s tamním čertem Michalem jsme si následně potvrdili velmi dobrou viditelnost jak našich stanovišt, tak i Z1-Mandavy. Další signály jsme zaznamenali z A1601-Zbraslav, Závist-Hradiště, A16b-Zvolská homole, z A16c-Klínec (nebo A161-Černolické skály, tady si nejsme jisti, protože i když jsme odpoledne jednotlivá stanoviště pečlivě zaměřili, tato dvě jsou z blízko sebe a tma vzdálenost zkresluje)…A silný vítr nám nakonec pomohl, protože obloha na západ od nás byla téměř “vymetená” a tak byla poměrně dobrá viditelnost i na severozápad, což je od nás přes celou Prahu. Tím směrem jsme totiž zaznamenali 2 signály, patrně E2-Unohšť a E4-Budeč.
  S přáteli jsme seděli kolem ohně až do půlnoci, opékaly se buřtíky, zapíjelo se pivkem z místní hospůdky…jen fotek je málo, musíme vylepšit techniku. https://www.facebook.com/events/230625967142829/?fref=ts
  Děkuji vrchnímu čertovi Vlastíkovi a jeho týmu za perfektní přípravu, děkuji svému týmu za obětavou pomoc a trpělivost, a současně se všichni těšíme na Keltský telegraf 2015!

  1. Dobrý den, Laďko,
   byli jsme na Mandavě jako přihlížející a měli tam víc světýlek, ale vy jste viděli asi jen signální světlice, které náš čert Karel vystřelil. My jsme Vás bohužel neviděli 🙁 Viděli jsme až Jílové a pak další kopce za vodou.
   Jitka

 18. Dobrý večer,
  k PC jsem se dostal až nyní. Hlášení z D002 – Týn nad Vltavou. Akce jsme se sice zúčastnili poprvé, ale účast obstojná – 13 lidí. Na čas signálu jsme byli připraveni – začalo dost foukat (hasící voda připravena!!!) Očistný rituál proveden včetně spálení Moreny. Plánoval jsem odpálit cca 3 světlice, ale na úpěnlivé kvílení zúčastněných čertů jsem musel 2 rány přidávat. Bohužel “signál” před námi – 19:51 hod ani za námi – 19:55 hod jsme neviděli a ani neslyšeli. Poslední záchrana byla Kleť, ale bohužel ani tu jsme neviděli. Jinak jsme si “tuto kratochvíli” řádně užili a již se těšíme na další ročník. Jenom doufám, že příští rok již “něco” uvidíme. Děkujeme “ústředí” za organizaci akce.
  Čertům zdar!!!

 19. U menhirů nad Kutnou Horou se sešlo zhruba 50 lidí, opékali jsme buřty, hrála i kytara. Přes Kotu 341 jsme zachytili signál z kopce Vysoká a vyslali jsme signál na Lichnici. Tím směrem však byla špatná viditelnost, ale 2 ze 3 světlic jsme nakonec viděli. Z Lichnice byl kontrolně sledován signál z Rybníčku u Habrů, kde chceme příští rok ukecat nějaké lidi 🙂
  Super akce, příští rok se zase těšíme
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.603738513045319.1073741843.210414002377774

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *