Anenský vrch

81 – Anenský vrch v Orlických horách

GPS souřadnice: 50°12’57.895″N, 16°30’44.367″E

Lokalizace:

Orlické hory

Jak se tam dostanete:

Z Rokytnice směr Bartošovice po silnici cca 5 km na parkoviště pod Haničkou a po té 4 km pěšky po červené.

Popis místa:

V roce 2010 byla slavnostně otevřena nová rozhledna Anna, sedmnáct metrů vysoká dřevěná stavba s kovovými prvky (schodiště, zábradlí). Nosné sloupy jsou z modřínů vybraných v oblasti Rychnova nad Kněžnou, podlaha vyhlídkové plošiny, která je umístěna ve výšce 12 metrů, je z dubu, dřevěné výplně zábradlí pak z borovice. Z rozhledny jsou krásné výhledy na Suchý vrch, Králický Sněžník, do Polska na Bystřické hory a samozřejmě na vlastní hřeben Orlických hor i na západ do podhůří OH.
Věž je volně přístupná celoročně.

Legenda, pověst, pohádka:

Vrch (991 m) s dalekými rozhledy v hlavním hřebenu Orlických hor při cestě Aloise Jiráska (vrcholová odbočka cca 0,5 km).
Až do roku 1937 zde stávala kaple sv. Anny. Byla postavena v roce 1766 hajným Johanem Kastnerem z Horní Rokytnice. Podle pověsti byl jednou nucen strávit noc v lese v blízkosti vrchu, kde vyslechl tři muže, kteří chtěli přepadnout jeho hájovnu. Z vděčnosti, že se na to mohl připravit, slíbil sv. Anně vybudovat na onom místě kapli. I stalo se….
Tato kaple pak byla v roce 1820 přestavěna. Rekonstrukci nechala provést hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck. Místo okolo kaple bylo vykáceno. Další přestavby se kaple dočkala v roce 1856. Mecenášem byla tentokrát Ernestina von Nostitz-Rieneck, po které se vrch začal nazývat Ernestinenberg, počeštěně Arnoštka. Vedle kaple byl postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Později přibyly ještě litinové pláty k ochraně stěn před nepřízní počasí.
V této podobě se dochovala do dnešních dnů, ne už však na Anenském vrchu, ale asi o 2 km dále na okraji osady Hadinec (dnes na území rezervace Černý důl). Do této osady byla rozebraná přenesena v roce 1937 v souvislosti s výstavbou linie opevnění, která Anenský vrch překračuje objekty R – 84 Arnošt a R – 85 Anna.

Čert:

David Holubář s rodinou
e-mail: david.holubar(zavináč)seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *